www.gadki.lublin.pl www.gadki.lublin.pl/aktualnosci www.gadki.lublin.pl/encyklopedia www.gadki.lublin.pl//gadki www.gadki.lublin.pl/pfm www.gadki.lublin.pl/aktualnosci wersja polska
english version
wersja polska
english version
 
A B C D E F G H I J K L Ł M  


Sutaras (LT)
Troitsa (BY)
Drewo (UA)
Stary Olsa (BY) Perkałaba (UA)
Atalyja (LT)
Jar (BY)


Griezyne (LT)
Menuo Juodaragis (LT)
Suklegos (LT)
Szeszory (UA)


Muzyczny folklor Polesia Białoruskiego
Tradycyjne pieśni litewskie - wprowadzenie
Karpaty, muzyka tradycyjna i współczesna młodzież

N O P R Q S T U V W X Y Z Ź ¯
 

Aleksandra i Konstantin (BY) Alesia Lasia Kapela (BY) Altanka (BY) Atalyja (LT)

 

zoomBialorus Aleksandra i Konstantin Duet ALEKSANDRA I KONSTANTIN powstał w 1998 roku w Borysowie na Białorusi. Podczas pierwszych koncertów duet wykonywał własne wersje znanych utworów jazzowych, bluesowych i country, śpiewanych po angielsku.

W 2000 roku A&K wygrali organizowany przez białoruską telewizję ogólnokrajowy konkurs młodych talentów, w nagrodę otrzymując możliwość nagrania debiutanckiego albumu w studiu Państwowej Narodowej Kompanii Radiowo-Telewizyjnej Republiki Białoruskiej. To wydarzenie otworzyło im drzwi do prawdziwej kariery. Pojawiły się zaproszenia na występy nie tylko na Białorusi, ale i w Rosji, na Ukrainie, w Estonii, Polsce, i Niemczech.

ALEKSANDRA I KONSTANTIN są laureatami licznych międzynarodowych festiwali i konkursów piosenki (min. "Ethnosfera 2002" w Skierniewicach, Międzynarodowy Konkurs Piosenki Popularnej "Witebsk 2002" na Białorusi, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Palangos Gaida 2005 na Litwie) Duet wydał trzy płyty: "Za likimi za marozami" (2001), "Sojka" (2003) oraz składankę "My Galileo - the Best" (2005). Albumy zawierają utrzymane we współczesnej folkowej stylistyce przeróbki białoruskich utworów ludowych.

ALEKSANDRA I KONSTANTIN reprezentowali swój kraj na Festiwalu Piosenki Eurowizji w 2004 (był to debiut Białorusi na tym festiwalu).

W grudniu 2004 roku duet został wyróżniony jako "Najlepszy Wykonawca Folkowy 2004" w produkowanym przez Pierwszy Program Państwowej Telewizji programie "Na Rozstajach Europy".

W maju 2005 roku miała miejsce premiera nowego programu koncertowego grupy, zatytułowanego "Schody Rozstania".

Aleksandra Krisanowa i Konstantin Drapeza są także muzykami Państwowej Białoruskiej Orkiestry Koncertowej pod dyrekcją Michaiła Finberga.

Kontakt:
E-mail: a_and_k@tut.by

www.ak.fromby.net MP3 CLIP

 

zoomBialorus Alesia Lasia Kapela Zespół zajmuje się rekonstrukcją gatunków muzyki tradycyjno - obrzędowej i świeckiej. Kapela liczy pięciu muzyków, grających na basie, wiolonczeli, skrzypcach, lirze korbowej, dudach, cymbałach, barabanie i bębnie. Zespół wydał trzy płyty CD - " Lira", "Smykowaja muzyka Białorusi", "Musica incognita". Obecnie pracuje nad nowym albumem, który będzie zawierał muzykę wykonywaną na dudach, opartą na materiałach zebranych podczas wypraw ekspedycyjnych na tereny centralnej i północnej Białorusi.

Kontakt:
E-mail: los@lingvo.minsk.by

 

zoomBialorus Altanka Dwóch muzyków zespołu ALTANKA - Dmitrij Lukjanczik i Witalij Szkilonok - wywodzi się ze znanej białoruskiej kapeli TROITSA. W 2004 roku postanowili zagrać razem po 5-letnim występowaniu w różnych zespołach, bowiem ich dawna wspólna działalność z połowy lat 90-tych i niezrealizowane pomysły nie dawały o sobie zapomnieć. Pamiętając, że liczba 3 jest konieczna i wystarczająca w zespole muzycznym, postanowili zaprosić do współpracy trzeciego muzyka, którym okazał się ich wspólny dawny przyjaciel Sasza Andrieszczuk "Dżaja". Instrumenty perkusyjne, główny wokal i od czasu do czasu instrumenty strunowe wziął na siebie Dmitrij, Witalij zajął się grą na gitarze, instrumentach strunowych i dodatkowym wokalem, zaś Sasza gra na niezwykłej basowej domrze, nieraz na instrumentach strunowych i oprócz tego śpiewa.

Dość szybko po powstaniu grupy uformował się program koncertowy i rozpoczęło się występowanie w klubach. Od klubów do festiwali - i projekt się rozkręcił. Zespół nagrał już materiał na pierwszego singla w CUBA-STUDIO (Mińsk, Białoruś), w planach jest nagranie dużego programu koncertowego i teledysku.

Brzmienie ALTANKI jest znane nie tylko na Białorusi, ale także w Polsce, na Węgrzech, w Niemczech, w Holandii, w Rosji i na Bałkanach.

Wykonując tradycyjne motywy, muzycy aranżują je taki sposób, aby brzmienie zachowało cechy dawności i magii. Według nich ważnym elementem w tworzeniu muzyki jest spontaniczność (w dobrym znaczeniu tego słowa) oraz osobisty wkład każdego z członków ALTANKI w powstanie i kształtowanie utworów od strony kompozytorskiej.

Wśród ostatnich wydarzeń ważnych dla działalności twórczej zespołu należy wymienić:

  • początek lipca 2005 - aktywna strona internetowa ALTANKI

  • 28-31 lipca 2005 - udział w IV Międzynarodowym festiwalu kultury światowej ETHNOLIFE 2005 (Podmoskowie, Rosja)

  • sierpień 2005 - występ na imprezie poświęconej obchodom Zielonych Świątek (Mińsk, Białoruś)

  • sierpień-wrzesień 2005 - etnoekspedycja w obwodzie brzeskim (Białoruś) wspólnie z Maszą Lagodicz (JAR)

  • koniec września 2005 - koncerty w Polsce

    www.altanka.com MP3 MP3

     

    zoomLitwa Atalyja "Atalyja" w gwarze ludowej znaczy tyle co "nadejście deszczu". Repertuar zespołu obejmuje głównie stare pieśni świąteczne i dawne utwory polifoniczne zwane sutartine. Członkowie grupy starają się twórczo przetransformować tradycyjną muzykę Litwy aby nadać jej nowoczesne brzmienie. W swoich wykonaniach łączą ludowe środki ekspresji (charakterystyczny śpiew i grę na instrumentach) z elementami rocka i, od czasu do czasu, klasycznej muzyki indyjskiej. Niektóre ich aranżacje ocierają się też o jazz-rock i funk.

    Na dwóch wydanych jak dotąd albumach grupy można znaleźć oryginalne interpretacje tradycyjnych utworów litewskiej muzyki ludowej.

    Skład zespołu:
    Indre Umbrasaite, Gedimina Salkauskaite, Audrone Pociute - śpiew;
    Gediminas Zhilys - gitara basowa;
    Salvjus Zheimys - instrumenty perkusyjne;
    Darute Matylionyte - kantele;
    Eirimas Velichka - skrzypce, śpiew;
    Ernest Jepifanov - skrzypce, śpiew, dudy, fletnia Pana;
    Gintaras Kaminskas - gitara

    Kontakt:
    Gediminas Zhilys
    Tel. +37061490469
    E-mail: visi@atalyja.com, audronep@hotmail.com

    www.atalyja.com MP3

  •  

    www.gadki.lublin.pl   do góry
    wstecz