Aleksandra i Konstantin (BY)
Alesia Lasia Kapela (BY)
Altanka (BY)
Atalyja (LT)
Aleksandra i Konstantin
Duet ALEKSANDRA I KONSTANTIN powstał w 1998 roku w Borysowie na Białorusi. Podczas pierwszych koncertów duet wykonywał własne wersje znanych utworów jazzowych, bluesowych i country, śpiewanych po angielsku.
W 2000 roku A&K wygrali organizowany przez białoruską telewizję ogólnokrajowy konkurs młodych talentów, w nagrodę otrzymując możliwość nagrania debiutanckiego albumu w studiu Państwowej Narodowej Kompanii Radiowo-Telewizyjnej Republiki Białoruskiej. To wydarzenie otworzyło im drzwi do prawdziwej kariery. Pojawiły się zaproszenia na występy nie tylko na Białorusi, ale i w Rosji, na Ukrainie, w Estonii, Polsce, i Niemczech.
ALEKSANDRA I KONSTANTIN są laureatami licznych międzynarodowych festiwali i konkursów piosenki (min. "Ethnosfera 2002" w Skierniewicach, Międzynarodowy Konkurs Piosenki Popularnej "Witebsk 2002" na Białorusi, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Palangos Gaida 2005 na Litwie) Duet wydał trzy płyty: "Za likimi za marozami" (2001), "Sojka" (2003) oraz składankę "My Galileo - the Best" (2005). Albumy zawierają utrzymane we współczesnej folkowej stylistyce przeróbki białoruskich utworów ludowych.
ALEKSANDRA I KONSTANTIN reprezentowali swój kraj na Festiwalu Piosenki Eurowizji w 2004 (był to debiut Białorusi na tym festiwalu).
W grudniu 2004 roku duet został wyróżniony jako "Najlepszy Wykonawca Folkowy 2004" w produkowanym przez Pierwszy Program Państwowej Telewizji programie "Na Rozstajach Europy".
W maju 2005 roku miała miejsce premiera nowego programu koncertowego grupy, zatytułowanego "Schody Rozstania".
Aleksandra Krisanowa i Konstantin Drapeza są także muzykami Państwowej Białoruskiej Orkiestry Koncertowej pod dyrekcją Michaiła Finberga.
Kontakt:
E-mail: a_and_k@tut.by
www.ak.fromby.net
MP3
CLIP
Alesia Lasia Kapela
Zespół zajmuje się rekonstrukcją gatunków muzyki tradycyjno - obrzędowej i świeckiej. Kapela liczy pięciu muzyków, grających na basie, wiolonczeli, skrzypcach, lirze korbowej, dudach, cymbałach, barabanie i bębnie. Zespół wydał trzy płyty CD - " Lira", "Smykowaja muzyka Białorusi", "Musica incognita". Obecnie pracuje nad nowym albumem, który będzie zawierał muzykę wykonywaną na dudach, opartą na materiałach zebranych podczas wypraw ekspedycyjnych na tereny centralnej i północnej Białorusi.
Kontakt:
E-mail: los@lingvo.minsk.by
Altanka
Dwóch muzyków zespołu ALTANKA - Dmitrij Lukjanczik i Witalij Szkilonok - wywodzi się ze znanej białoruskiej kapeli TROITSA. W 2004 roku postanowili zagrać razem po 5-letnim występowaniu w różnych zespołach, bowiem ich dawna wspólna działalność z połowy lat 90-tych i niezrealizowane pomysły nie dawały o sobie zapomnieć. Pamiętając, że liczba 3 jest konieczna i wystarczająca w zespole muzycznym, postanowili zaprosić do współpracy trzeciego muzyka, którym okazał się ich wspólny dawny przyjaciel Sasza Andrieszczuk "Dżaja". Instrumenty perkusyjne, główny wokal i od czasu do czasu instrumenty strunowe wziął na siebie Dmitrij, Witalij zajął się grą na gitarze, instrumentach strunowych i dodatkowym wokalem, zaś Sasza gra na niezwykłej basowej domrze, nieraz na instrumentach strunowych i oprócz tego śpiewa.
Dość szybko po powstaniu grupy uformował się program koncertowy i rozpoczęło się występowanie w klubach. Od klubów do festiwali - i projekt się rozkręcił. Zespół
nagrał już materiał na pierwszego singla w CUBA-STUDIO (Mińsk, Białoruś), w planach jest nagranie dużego programu koncertowego i teledysku.
Brzmienie ALTANKI jest znane nie tylko na Białorusi, ale także w Polsce, na Węgrzech, w Niemczech, w Holandii, w Rosji i na Bałkanach.
Wykonując tradycyjne motywy, muzycy aranżują je taki sposób, aby brzmienie zachowało cechy dawności i magii. Według nich ważnym elementem w tworzeniu muzyki jest spontaniczność (w dobrym znaczeniu tego słowa) oraz osobisty wkład każdego z członków ALTANKI w powstanie i kształtowanie utworów od strony kompozytorskiej.
Wśród ostatnich wydarzeń ważnych dla działalności twórczej zespołu należy wymienić:
początek lipca 2005 - aktywna strona internetowa ALTANKI
28-31 lipca 2005 - udział w IV Międzynarodowym festiwalu kultury światowej ETHNOLIFE 2005 (Podmoskowie, Rosja)
sierpień 2005 - występ na imprezie poświęconej obchodom Zielonych Świątek (Mińsk, Białoruś)
sierpień-wrzesień 2005 - etnoekspedycja w obwodzie brzeskim (Białoruś) wspólnie z Maszą Lagodicz (JAR)
koniec września 2005 - koncerty w Polsce
www.altanka.com
MP3
MP3
Atalyja
"Atalyja" w gwarze ludowej znaczy tyle co "nadejście deszczu". Repertuar zespołu obejmuje głównie stare pieśni świąteczne i dawne utwory polifoniczne zwane sutartine. Członkowie grupy starają się twórczo przetransformować tradycyjną muzykę Litwy aby nadać jej nowoczesne brzmienie. W swoich wykonaniach łączą ludowe środki ekspresji (charakterystyczny śpiew i grę na instrumentach) z elementami rocka i, od czasu do czasu, klasycznej muzyki indyjskiej. Niektóre ich aranżacje ocierają się też o jazz-rock i funk.
Na dwóch wydanych jak dotąd albumach grupy można znaleźć oryginalne interpretacje tradycyjnych utworów litewskiej muzyki ludowej.
Skład zespołu:
Indre Umbrasaite, Gedimina Salkauskaite, Audrone Pociute - śpiew;
Gediminas Zhilys - gitara basowa;
Salvjus Zheimys - instrumenty perkusyjne;
Darute Matylionyte - kantele;
Eirimas Velichka - skrzypce, śpiew;
Ernest Jepifanov - skrzypce, śpiew, dudy, fletnia Pana;
Gintaras Kaminskas - gitara
Kontakt:
Gediminas Zhilys
Tel. +37061490469
E-mail: visi@atalyja.com, audronep@hotmail.com
www.atalyja.com
MP3