www.gadki.lublin.pl www.gadki.lublin.pl/aktualnosci www.gadki.lublin.pl/encyklopedia www.gadki.lublin.pl//gadki www.gadki.lublin.pl/pfm www.gadki.lublin.pl/aktualnosci wersja polska
english version
wersja polska
english version
 
A B C D E F G H I J K L Ł M  


Sutaras (LT)
Troitsa (BY)
Drewo (UA)
Stary Olsa (BY) Perkałaba (UA)
Atalyja (LT)
Jar (BY)


Griezyne (LT)
Menuo Juodaragis (LT)
Suklegos (LT)
Szeszory (UA)


Muzyczny folklor Polesia Białoruskiego
Tradycyjne pieśni litewskie - wprowadzenie
Karpaty, muzyka tradycyjna i współczesna młodzież

N O P R Q S T U V W X Y Z Ź ¯
 

Ban Żwirba (BY) Burdon (UA)

 

zoomBialorus Ban Żwirba Folkowo-rockowy zespół Ban-Żwirba powstał we wrześniu 1999 roku w Homlu na Białorusi. Utworzony został na bazie wcześniej istniejącej grupy 'The Dazers". Założycielami zespołu byli: Mitia Gawrilin, Rusłan Targonskij, Uladzimir Pieriegudow, Kristina Prihod`ko - Pieriegudow i Dmitrij Lazarenka.

Styl muzyczny zespołu łączy tradycyjne białoruskie motywy ludowe z klasycznym rockiem i wpływami współczesnych trendów muzyki alternatywnej. Teksty są w języku białoruskim.

W początkach swojej działalności Ban-Żwirba dopracowywali swoje brzmienie dając liczne koncerty w rodzinnym mieście. W rezultacie zgromadzili wystarczającą ilość materiału na swoją pierwszą płytę ("Ban-Żwirba" 2000), na której znalazły się wczesne utwory zespołu. Piosenka "Konopielka" zyskała dużą popularność w białoruskich stacjach radiowych.

W 2000 roku grupa brała udział w kilku festiwalach na Białorusi i po raz pierwszy wystąpiła w Polsce na festiwalu "Basowiszcza", gdzie w następnym roku zdobyła nagrodę. W roku 2001 koncertowali w całej Białorusi wraz z zespołem Krama. Po zakończeniu trasy koncertowej grupę opuścił gitarzysta Dmitrij Lazarenka. Jego miejsce zajął Dmitrij Winogradow z Homo Erectus.

W następnym roku zespół "Ban Żwirba" rozpoczął pracę nad nowym albumem. Płyta, zatytułowana "Palyn-trawa", ukazała się w 2005 roku. Na krążku znalazło się mniej tradycyjnych utworów niż na poprzednim - większość materiału skomponował sam zespół. W 2004 grupa zagrała wiele koncertów, min. na festiwalu "Taukaczyki" w Mińsku. Obecnie pracuje nad trzecim albumem, który ma zawierać około 12 piosenek i ukazać się w początkach roku 2006.

Twórczość:

  • Zwycięzcy festiwalu białoruskich grup młodzieżowych "Basowiszcza 2001" (Polska)

  • Laureaci festiwalu folkowego "Taukaczyki" (Mińsk, Białoruś)

  • Laureaci telewizyjnego konkursu "Na puti k Parnasu" (Na drodze do Parnasu)

  • Uczestnicy międzynarodowego festiwalu "Art-sessija" (Homel, Białoruś)

  • Liczne koncerty w całej Białorusi

    Skład:

  • Kristina Prihod`ko - Pieriegudow (Krysia) - śpiew

  • Mitia Gawrilin (Mentos) - śpiew, flet

  • Wowan Pieriegudow (Woldemar) - gitara basowa

  • Rusłan Targonskij (Rulet) - śpiew, perkusja, mandolina

  • Dmitrij Winogradow (Vinni) - gitara

    Kontakt:
    E-mail: vinagradau@mail.ru

    www.ban-zhvirba.com MP3 MP3

     

    zoomUkraina Burdon Lwowska kapela folkowa, założona w 2002 roku, wykonująca muzykę inspirowaną wschodnioeuropejskim i szczególnie karpackim folklorem. Jednak źródła inspiracji zespołu znajdują się prawie w całej Europie, od Skandynawii po Bałkany. Aby lepiej odtworzyć dźwięki dawnej muzyki etnicznej, zespół wykorzystuje instrumenty ludowe, takie jak dawny fidel, szwedzka nikelharpa, bałkański tapan i buzuki, wschodnia darabuka i inne. Ale oprócz tego muzycy chcą muzykę tradycyjną traktować w świeży, współczesny sposób, bez udawania, że utwory do końca odpowiadają autentycznemu materiałowi.

    Grupa do swych sukcesów zalicza uczestnictwo w takich festiwalach muzyki etnicznej, jak: ukraińskie Chorągiewki Lwowa (2003), Świat Tradycji (2003), Szeszory (2004, 2005), polska Watra Łemkowska w Zdyni (2003, 2004), Mikołajki Folkowe (2004), na których zdobyli trzecie miejsce oraz nagrodę publiczności, festiwale na Białorusi. W przygotowaniu płyta "Karpaty" z tradycyjną muzyką węgierską, rumuńską oraz innych mniejszych grup etnicznych: Csango, Łemków i Hucułów.

    Skład:
    Ołena Jeremenko - skrzypce,
    Mychajło Kaczałow - fidel,
    Oksana Hryńko - śpiew,
    Rostysław Tatomyr - buzuki, śpiew, darabuka,
    Lubomyr Iszczuk - tapan, darabuka,
    Edward Iwaniuszenko - fujarka, instrumenty perkusyjne.

    Kontakt:
    E-mail: tatomyr@ukr.net

    www.burdon.lviv.ua MP3 MP3 MP3

  •  

    www.gadki.lublin.pl   do góry
    wstecz