www.gadki.lublin.pl www.gadki.lublin.pl/aktualnosci www.gadki.lublin.pl/encyklopedia www.gadki.lublin.pl//gadki www.gadki.lublin.pl/pfm www.gadki.lublin.pl/aktualnosci wersja polska
english version
wersja polska
english version
 
 
A B C D E F G H I J K L Ł M  


Sutaras (LT)
Troitsa (BY)
Drewo (UA)
Stary Olsa (BY) Perkałaba (UA)
Atalyja (LT)
Jar (BY)


Griezyne (LT)
Menuo Juodaragis (LT)
Suklegos (LT)
Szeszory (UA)


Muzyczny folklor Polesia Białoruskiego
Tradycyjne pieśni litewskie - wprowadzenie
Karpaty, muzyka tradycyjna i współczesna młodzież

N O P R Q S T U V W X Y Z Ź ¯


 

zoomLitwa Festiwal Menuo Juodaragis

(Czarny Rogaty Księżyc) to współczesny bałtycki festiwal poświęcony dziedzictwu tradycji pogańskiej, nurtom neo-folkowym i awangardzie muzyki "darkwave". Ta oryginalna impreza co rok wzbogacana jest o nowe atrakcje, takie jak liczne koncerty zespołów z krajów bałtyckich i zagranicy, występy architektów dźwięku, obrzędy, wykłady, filmy o niecodziennej tematyce, różnorodne wystawy, pokazy rzemiosła, projekty interaktywne, występy, gry, tańce i wiele innych. MENUO JUODARGIS jest w pełni niezależnym przedsięwzięciem, nie został stworzony dla zysku, lecz z pobudek ideologicznych i z czystego entuzjazmu. Wszystkie formy działalności festiwalowej były, są, i zawsze będą oparte na prywatnej inicjatywie i wolnej woli nie ograniczonej przez żadne względy formalne.

MENUO JUODARGIS narodził w 1997 roku jako spontaniczne zgromadzenie kilku twórczych młodych ludzi i ich przyjaciół zebranych pewnej gwiaździstej nocy we wsi Verbiškes nieopodal miasteczka Moletai. Dzisiaj MJR jest jedną z najbardziej interesujących letnich imprez i czołowym litewskim festiwalem kultury alternatywnej. Z każdym rokiem przybywa na nim zarówno publiczności jak i wykonawców. W 2004 roku festiwal odwiedziło prawie 2 tys. ludzi.

Festiwal odbywa się zwykle w jakimś malowniczym miejscu, blisko natury, co wynika z jego podstawowych założeń. Tradycją stało się przenoszenie rozwijającej się imprezy co trzy lata w nowe miejsce. Po Verbiškes, w latach 2000-2002, jej siedzibą została osada Sudeikiai w pobliżu miasta Utena. Festiwal cieszy się poparciem i akceptacją lokalnych władz (co udowadnia słuszność powiedzenia, że mieszkańcy Uteny to ludzie wyjątkowo serdeczni).To właśnie w Sudeikiai, nad brzegiem pięknego jeziora Alaušas, MENUO JUODARAGIS urósł do rangi wielkoformatowej imprezy, którą swoją obecnością uświetniają znane zespoły z Litwy i spoza niej. To tu ustalono też porę festiwalu - ostatni weekend kończącego się lata. Następny trzyletni cykl festiwalowy rozpoczął się w 2003 roku w magicznym miejscu sąsiadującym z legendarnym Kernave (pierwszą stolicą pradawnej Litwy). Jednakże na swój dziewiąty jubileusz MJR powrócił do rodzimego Sudeikiai.

Tradycyjnie, MENUO JUODRAGIS trwa trzy dni i noce. Występy trwają równocześnie na kilku scenach, tak więc każdy gość może ułożyć sobie program imprezy zgodny z własnymi upodobaniami. Rozmaitość stylistyk na festiwalu decyduje też o różnorodnej publiczności. Większość widzów to młodzież akademicka z całej Litwy. Zwiększa się jednak i liczba osób dojrzałych, przyjeżdżających na festiwal z całymi rodzinami. Warto podkreślić, że MENUO JUODARAGIS to jedno z niewielu wydarzeń kulturalnych na Litwie przyciągających zagraniczną publiczność. Podczas ostatniego festiwalu wśród widzów byli goście z Łotwy, Polski, Estonii, Białorusi, Rosji, Finlandii, Szwecji, Niemiec, Holandii, Szwajcarii, Czech, Austrii, Francji, Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Australii, Japonii i Indii.

MENUO JUODARAGIS ma unikalną oprawę artystyczną i charakterystyczną symbolikę, do której co roku dodawane są nowe elementy. Wyjątkowa jest także atmosfera festiwalu - rodzą się tu ciekawe pomysły, a głęboki artyzm łączy się z solidną rozrywką. Dla wielu czas trwania MJR to najważniejsze dni w roku.

Organizatorem MJR jest wytwórnia płytowa DANGUS. Od 2002 roku festiwal jest też częściowo wspierany przez Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej, inne instytucje kulturalne, Departament Kultury UNESCO, różne przedsiębiorstwa, media niepubliczne i indywidualnych sponsorów. Najważniejszymi osobami które umożliwiają trwanie tego wielkiego przedsięwzięcia są jednak członkowie występujących tu zespołów oraz wierna, co rok powracająca publiczność. To ich obecność jest prawdziwym sensem istnienia imprezy.

Kontakt:
E-mail: mjr@dangus.net

www.mjr.lt MP3 MP3 CLIP

 

www.gadki.lublin.pl   do góry
wstecz