www.gadki.lublin.pl www.gadki.lublin.pl/aktualnosci www.gadki.lublin.pl/encyklopedia www.gadki.lublin.pl//gadki www.gadki.lublin.pl/pfm www.gadki.lublin.pl/aktualnosci wersja polska
english version
wersja polska
english version
 
 
A B C D E F G H I J K L Ł M  


Sutaras (LT)
Troitsa (BY)
Drewo (UA)
Stary Olsa (BY) Perkałaba (UA)
Atalyja (LT)
Jar (BY)


Griezyne (LT)
Menuo Juodaragis (LT)
Suklegos (LT)
Szeszory (UA)


Muzyczny folklor Polesia Białoruskiego
Tradycyjne pieśni litewskie - wprowadzenie
Karpaty, muzyka tradycyjna i współczesna młodzież

N O P R Q S T U V W X Y Z Ź ¯


 

zoomLitwa Międzynarodowy Festiwal Suklegos

Co roku jesienią w Kownie odbywa się Międzynarodowy Festiwal "SUKLEGOS". Jego motto to "nowoczesny sposób na folklor".

To jedyna na Litwie tego typu próba zgromadzenia w jednym miejscu różnorodnych stylistycznie projektów muzycznych, których główną podstawą jest folklor i kultura tradycyjna. Na scenie festiwalu wystepowali już muzycy z Węgier, Białorusi, Rosji, Turcji, Bułgarii, Stanów Zjednoczonych i Polski. Muzykę wykonywaną na scenie festiwalowej określa się jako intelektualny folklor, postfolklor, folkjazz, modern folk, world music, new age.

W festiwalu uczestniczą nie tylko znani muzycy, folkoryści i kompozytorzy, ale także młodzi wykonawcy, dla których festiwal może stać się okazją do przygotowania projektu opartego na folklorze. Grają tu zarówno profesjonaliści jak i amatorzy. W programie festiwalu oprócz muzyki można znaleźć taniec, prezentacje video i sztuk plastycznych, spektakle teatralne, wystawy fotograficzne, seanse filmowe itp. Organizatorzy stawiaja sobie jako cel przełamywanie stereotypów i poszerzenie spojrzenia na tradycję, która może przetrwać w obecnych czasach jedynie pod warunkiem zaadoptowania jej do współczesności.

Impreza skierowana jest przede wszystkim do młodzieży, którą ma zachęcić do zainteresowania się kulturą tradycyjną i odkrycia folkloru. Młodzi ludzie czasami rozumieją kulturę etniczną lub folklor jako zabawę starszych ludzi na wsi. Jednak zmieniają zdanie, gdy idee kultury etnicznej propagują młodzieżowi idole albo liderzy ruchów młodzieżowych. Dlatego na festiwal zapraszane są co roku młode zespoły rock i pop, które prezentują swoją interpretację muzyki ludowej.

Organizatorzy mają nadzieję, że festiwal SUKLEGOS nie tylko zaprezentuje spojrzenie muzyków różnych narodowości na korzenie muzyczne, ale także zachęci wykonawców litewskich do podejmowania nowych projektow folkowych.

Kontakt:
E-mail: tkc@takas.lt

www.spindulys.lt/failai/tkc/suklegos/SUKLEGOS_pagrindinis.htm

 

www.gadki.lublin.pl   do góry
wstecz