www.gadki.lublin.pl www.gadki.lublin.pl/aktualnosci www.gadki.lublin.pl/encyklopedia www.gadki.lublin.pl//gadki www.gadki.lublin.pl/pfm www.gadki.lublin.pl/aktualnosci wersja polska
english version
wersja polska
english version
 
 
A B C D E F G H I J K L Ł M  


Sutaras (LT)
Troitsa (BY)
Drewo (UA)
Stary Olsa (BY) Perkałaba (UA)
Atalyja (LT)
Jar (BY)


Griezyne (LT)
Menuo Juodaragis (LT)
Suklegos (LT)
Szeszory (UA)


Muzyczny folklor Polesia Białoruskiego
Tradycyjne pieśni litewskie - wprowadzenie
Karpaty, muzyka tradycyjna i współczesna młodzież

N O P R Q S T U V W X Y Z Ź ¯


Ukraina Szeszory

Szeszory to malownicza górska wieś ciągnąca się kilka kilometrów wzdłuż Pistyńki. Mimo że jest to rzeka górska i spada wieloma kaskadami, to wodę ma ciepłą i zachęca do kąpieli. Wieś otaczają lasy świerkowe, i polany pachnące ziołami.

W Szeszorach do dziś żyją melodie huculskie, zwyczaje i tradycyjne rzemiosło, takie jak rzeźba, tkaniny, wyrób nart. Dla miejscowych jest to powód do dumy. Tu też znajduje się jedna z najstarszych świątyni huculskich - cerkiew Górna (Horisznia cerkwa).

To niezwykłe miejsce odkryli organizatorzy festiwalu "Szeszory", który odbywa się od 2003 roku. Jest to impreza cykliczna, zdobywająca coraz większą popularność, którą zainicjowało centrum ekologiczne Zielone Dossier. Zajmuje się ono ochroną środowiska już od 1993 roku i kierowało wieloma projektami zarówno ukraińskimi, jak i o zasięgu międzynarodowym:

 • codzienny strumień eko-nowin (1998-2000),

 • program ekologiczny "Zielone Gry Tawryjskie" (1998),

 • seria filmów krótkometrażowych na temat indywidualnych rozwiązań problemów ekologicznych (2002),

 • baza informacyjna podczas V Konferencji Ministrów "Środowisko dla Europy" (2003),

 • organizacja w Karpatach największego ogólnoeuropejskiego obozu dla młodzieży "Ekotopia 2003",

 • filmy dokumentalne "Muzyki", "Molfar" (cykl "Karpackie oznaki"),

 • koncerty uliczne i akcje z okazji międzynarodowego Dnia bez Samochodu oraz Dnia Ziemi,

 • organizacja międzynarodowego festiwalu muzyki etnicznej i land-artu "Szeszory".

  Festiwal powoli staje się tradycją. Co roku zwiększa się liczba gości i uczestników z różnych krajów. Pierwszy raz koncerty odbyły się jeszcze w ramach obozu "Ekotopia", następne były już samodzielnymi przedsięwzięciami.

  Festiwal zakłada zacieranie się granic pomiędzy artystami a publicznością. Wszyscy na swój sposób uczestniczą w ogólnym procesie twórczym. Chętni biorą udział w warsztatach tańca z różnych krajów, uczą się budować tradycyjne instrumenty ludowe, poznają zioła karpackie.

  Okolice wsi przekształcają się w swoistą galerię pod niebem, artyści współpracują z środowiskiem. Nowopowstałe dzieła sztuki wykorzystuję linię, formę, fakturę przyrody. To natura jest tu pierwszym artystą, człowiek tylko podkreśla, uwydatnia jej dzieła. Festiwal kładzie nacisk na troskę o otaczający świat, ochronę przyrody i tradycyjnej kultury Karpat, rozwój ekologicznych form transportu oraz wypoczynku. Goście festiwalu zazwyczaj z wielką chęcią biorą udział w różnych akcjach ekologicznych, mieszkają w miasteczku namiotowym i w prostych chatach. To również jest doskonała reklama "zielonej turystyki" w regionie.

  Kontakt:
  E-mail: szeszory@ukr.net

  www.sheshory.org

  http://www.sheshory.org

   

 • www.gadki.lublin.pl   do góry
  wstecz