www.gadki.lublin.pl www.gadki.lublin.pl/aktualnosci www.gadki.lublin.pl/encyklopedia www.gadki.lublin.pl//gadki www.gadki.lublin.pl/pfm www.gadki.lublin.pl/aktualnosci wersja polska
english version
wersja polska
english version
 
A B C D E F G H I J K L Ł M  


Sutaras (LT)
Troitsa (BY)
Drewo (UA)
Stary Olsa (BY) Perkałaba (UA)
Atalyja (LT)
Jar (BY)


Griezyne (LT)
Menuo Juodaragis (LT)
Suklegos (LT)
Szeszory (UA)


Muzyczny folklor Polesia Białoruskiego
Tradycyjne pieśni litewskie - wprowadzenie
Karpaty, muzyka tradycyjna i współczesna młodzież

N O P R Q S T U V W X Y Z Ź ¯
 

Jam Bibum (BY) Jar (BY) Jizel's Band (BY)

 

zoomBialorus Jam Bibum Młodzieżowy zespół amatorski JAM BIBUM został stworzony w celu podjęcia próby rozpowszechnienia folkloru białoruskiego w środowisku młodych ludzi. Cechą charakterystyczną zespołu jest łączenie tradycyjnej muzyki etnicznej białoruskiej i innych krajów ze współczesnymi trendami muzycznymi.

Grupa powstała w Mińsku w 2003 r. na bazie Dzielnicowego Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży (CTDM). Główne kierunki działalności zespołu skupiają się na:

  • twórczych poszukiwaniach, różnych eksperymentach z dźwiękiem, improwizacjach;

  • grze na afrykańskich bębnach jam-bee i innych instrumentach perkusyjnych;

  • aktywnej działalności wykonawczej;

  • odrodzeniu tradycji narodu białoruskiego związanych z obchodami świąt kalendarzowych i zwyczajowych.

    Nieszablonowe podejście do sposobu wykonywania muzyki ludowej pozwala na przełamanie wśród młodzieży negatywnych stereotypów w odniesieniu do "zespołów ludowych", pomaga zachęcić młodych ludzi do kultywowania zwyczajów swoich przodków, powoduje wzrost poziomu duchowości i narodowej samoświadomości. Łatwość opanowania gry na bębnach i perkusji oraz możliwość zróżnicowania wykonywanych partii według ich stopnia trudności, pozwala na udział w procesie twórczym każdemu, kto na to ma ochotę, niezależnie od stopnia zaawansowania umiejętności muzycznych.

    W ciągu stosunkowo krótkiego czasu swojego istnienia zespół występował na licznych przedsięwzięciach kulturalnych takich, jak np.: obchody Dni Miasta Mińska, festyny-jarmarki jesienne (coroczne kiermasze), koncerty dobroczynne CTDM, folklorystyczne i młodzieżowe festiwale m.in. "Suzorje", "Taukaczyki", "Swieżyj wietier" (Świeży powiew), "Rycarski fest" (Festiwal Rycerski) w Mińsku, festiwal Otwartych Oczu i Uszu "Autobus" w Poznaniu, Międzynarodowy Festiwal muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie, Młodzieżowy Teatr Estrady (program pt. "Średniowieczne kolędy"), młodzieżowe imprezy "Prokosnis k letu" (Dotknij lata) w Klubie "Akwarium", na wystawie ludowego rzemiosła "Wyhod za ramki" (Wyście poza ramy).

    Kontakt:
    Anastazja Chmiel
    E-mail: kalahari@tut.by

     

    zoomBialorus Jar Duet Jar - Masza Lagodicz (flety, śpiew) i Natasza Piatrowicz (wiolonczela, bębny) - został utworzony w Mińsku w 2002 roku. Inspiruje się muzyką ludową, której brzmienie opracowuje z połączeniu z innymi, współczesnymi stylami muzycznymi, między innymi jazzem i muzyką awangardową. Pierwszym ważniejszym wyróżnieniem grupy była I nagroda w konkursie "Scena Otwarta" w ramach Festiwalu "Mikołajki Folkowe" w 2002 w Lublinie. Od tego czasu duet występuje na wielu festiwalach muzycznych na Białorusi, w Niemczech i we Francji. W 2005 roku zespół wydał płytę "Wiasna krasna" (sesja nagraniowa była na jedną nagród otrzymanych na "Mikołajkach Folkowych).

    Kontakt:
    E-mail: lagodichfolk@mail.ru

    http://groupjar.com MP3

     

    zoomBialorus Jizel's Band Trio z Mińska powstało w końcu 1999 roku. Od tego czasu zespół dał ponad 100 koncertów w najróżniejszych miejscach, od kawiarni artystycznych poczynając, a kończąc na dużych imprezach pod odkrytym niebem. Ich twórczość to przede wszystkim akustyczna muzyka instrumentalna, skomponowana w oparciu o tradycje muzyczne narodów słowiańskich. Jak sami przyznają, najważniejsze są dla nich instrumenty, bo to właśnie dzięki nim grupa powstała - "Pozbieraliśmy stare instrumenty, spróbowaliśmy na nich zagrać, by posłuchać jak brzmią razem. Spodobało się..."
    Domrę - kontrabas Sasza znalazł przypadkiem w piwnicach starego domu w Mińsku i postanowił przywrócić ją do życia. Okazało się, że ma ponad pięćdziesiąt lat i jest rzeczywiście bardzo rzadkim instrumentem. Gitarę Andriej zmajsterkował własnoręcznie. Za bandurą - ukraińskim narodowym instrumentem - specjalnie jeździli do Kijowa. Perkusję też zwozili z różnych miast. W rezultacie powstała dość niecodzienna mieszanka instrumentów, która stanowi o niepowtarzalnym brzmieniu zespołu Jizel's Band.

  •  

    www.gadki.lublin.pl   do góry
    wstecz