Mandry (UA)
Mandry
Oficjalna historia znanej grupy kijowskiej MANDRY rozpoczyna się 24.12.1997 r. Tego dnia MANDRY zadebiutowały na koncercie i zdobyły pierwszych fanów.
Zespół wypełnia pewną niszę we współczesnej kulturze młodzieżowej. Dzięki niepowtarzalnej syntezie ukraińskich tradycji ludowych, współczesnego rytmu, elementów miejskiego romansu, francuskiego chanson z tradycjami muzyki reggae, bluesa i rocka, grupa szczyci się zróżnicowaną publicznością w każdym wieku.
Mimo połączenia wielu stylów muzyka MANDRÓW jest spójna i odznacza się wyjątkową manierą twórczą. Pieśni nasycone są obrazami, a ich melodyka i ładunek emocjonalny pozwalają na zrozumienie poezji śpiewanej nawet ludziom z innego kręgu kulturowego.
Repertuar grupy stale rośnie. Poszerza się nie tylko o pieśni autorskie, ale i o popularne pieśni ludowe w nowej interpretacji.
Praktycznie wszystkie teksty i muzykę pisze Foma, z wyjątkiem niektórych kompozycji instrumentalnych. Aranżacja to wspólna sprawa.
Pomysł założenia grupy należał do Fomy, który już wcześniej działał w undergroundzie Kijowa (grupa "Dzień umiera wcześnie" - "Deń wmyraje rano"). Na początku, w latach 1995-1997, zespół tworzyły trzy osoby (Foma - śpiew, gitara, Ołeksandr Kochanowski - gitara basowa, Ołeh Borobjow - perkusja), grupa grała przeważnie akustycznie.
W październiku 1997 roku do zespołu dołączył Leonid Bielej, zmienił się również perkusista. Sałman dołączył do składu "wędrowców" ("mandriwnykiw") z pięknym kompletem instrumentów perkusyjnych.
W tym odnowionym składzie zespół wystąpił w październiku 1997 roku, ale nie był to występ udany. Zrodziło się pytanie o sens wspólnego grania. Dzięki znajomości z dyrektorem agencji fonograficznej "Asteroid" i podpisanemu kontraktowi, MANDRY mogły nadal grać.
Grupa zaprosiła bębniarza Andrija Zańko i basistę Andrija Czehodajewa, który zajął miejsce Ołeksandra Kochanowskiego. Brzmienie zespołu zmieniło się radykalnie. Muzyka nabrała współczesnego rytmu i stała się bardziej ornamentalna.
W ciągu kilku miesięcy ukazuje się pierwsza kaseta, nagrana w "Asteroidzie". Towarzyszyła jej atmosfera pośpiechu, co nie pozostało bez wpływu na jakość. W ciągu półtora roku materiał ulegał ciągłym transformacjom.
W sierpniu 1998 roku zespół skończył pracę nad pierwszym teledyskiem. Klip szybko zdobył uznanie publiczności. We wrześniu 1998 roku na I Ukraińskim Konkursie Teledysków MANDRY znalazły się w trójce najlepszych, doceniono też reżysera Antona Trofimowa.
W grudniu 1998 ukazał się pierwszy singiel grupy, który prócz muzyki zawierał klipy video, tekst informacyjny i galerię zdjęć.
W 1998 roku MANDRY zagrały we Lwowie, Dniepropietrowsku, Chersonie, Doniecku, Mińsku i Kijowie. Rok 1999 był dla zespołu bardzo pracowity. Wiosną MANDRY gościły w Budapeszcie na festiwalu z okazji 50-lecia UE. Później były: "Rock-Kijów", "PEPSI -SZIGET" (Budapeszt), "Bazar Słowiański" (Witebsk). Pod koniec lata zaczęły się zdjęcia do klipu "Rusałki". Czerwiec 2000 roku - MANDRY występują na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Sopocie. We wrześniu - udział w festiwalu "Rock-Egzystencja" (Kijów).Od 14 do 26 maja 2001 roku MANDRY odbyły wielką trasę koncertową po Polsce. W ciągu prawie dwóch tygodni zespół gościł we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Gliwicach, Białymstoku, Olsztynie, Sopocie i Lublinie. Na początku listopada 2001 roku we Francji firma "Creon Music" wydała płytę "Ukraiński Rock", na której znalazło się kilka utworów grupy. 19. maja 2002 r. MANDRY, razem z innymi wykonawcami muzyki ukraińskiej, dały koncert w jednym z najbardziej prestiżowych klubów londyńskich "Hippodrome". Koncert odbył się w ramach Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Wielkiej Brytanii. 17. maja 2003 roku wzięły udział w "Dniu Zjednoczonej Europy" w Kijowie. Pod koniec sierpnia 2003 roku rozpoczęły się zdjęcia do klipu "Wietrze cyganie", premiera którego odbyła się w październiku na kanale muzycznym M1.
Kontakt:
E-mail: mandry@i.com.ua
www.mandrymusic.com
CLIP
CLIP