www.gadki.lublin.pl www.gadki.lublin.pl/aktualnosci www.gadki.lublin.pl/encyklopedia www.gadki.lublin.pl//gadki www.gadki.lublin.pl/pfm www.gadki.lublin.pl/aktualnosci wersja polska
english version
wersja polska
english version
 
A B C D E F G H I J K L Ł M  


Sutaras (LT)
Troitsa (BY)
Drewo (UA)
Stary Olsa (BY) Perkałaba (UA)
Atalyja (LT)
Jar (BY)


Griezyne (LT)
Menuo Juodaragis (LT)
Suklegos (LT)
Szeszory (UA)


Muzyczny folklor Polesia Białoruskiego
Tradycyjne pieśni litewskie - wprowadzenie
Karpaty, muzyka tradycyjna i współczesna młodzież

N O P R Q S T U V W X Y Z Ź ¯
 

Mandry (UA)

 

zoomUkraina Mandry Oficjalna historia znanej grupy kijowskiej MANDRY rozpoczyna się 24.12.1997 r. Tego dnia MANDRY zadebiutowały na koncercie i zdobyły pierwszych fanów. Zespół wypełnia pewną niszę we współczesnej kulturze młodzieżowej. Dzięki niepowtarzalnej syntezie ukraińskich tradycji ludowych, współczesnego rytmu, elementów miejskiego romansu, francuskiego chanson z tradycjami muzyki reggae, bluesa i rocka, grupa szczyci się zróżnicowaną publicznością w każdym wieku.

Mimo połączenia wielu stylów muzyka MANDRÓW jest spójna i odznacza się wyjątkową manierą twórczą. Pieśni nasycone są obrazami, a ich melodyka i ładunek emocjonalny pozwalają na zrozumienie poezji śpiewanej nawet ludziom z innego kręgu kulturowego. Repertuar grupy stale rośnie. Poszerza się nie tylko o pieśni autorskie, ale i o popularne pieśni ludowe w nowej interpretacji.

Praktycznie wszystkie teksty i muzykę pisze Foma, z wyjątkiem niektórych kompozycji instrumentalnych. Aranżacja to wspólna sprawa.

Pomysł założenia grupy należał do Fomy, który już wcześniej działał w undergroundzie Kijowa (grupa "Dzień umiera wcześnie" - "Deń wmyraje rano"). Na początku, w latach 1995-1997, zespół tworzyły trzy osoby (Foma - śpiew, gitara, Ołeksandr Kochanowski - gitara basowa, Ołeh Borobjow - perkusja), grupa grała przeważnie akustycznie. W październiku 1997 roku do zespołu dołączył Leonid Bielej, zmienił się również perkusista. Sałman dołączył do składu "wędrowców" ("mandriwnykiw") z pięknym kompletem instrumentów perkusyjnych.

W tym odnowionym składzie zespół wystąpił w październiku 1997 roku, ale nie był to występ udany. Zrodziło się pytanie o sens wspólnego grania. Dzięki znajomości z dyrektorem agencji fonograficznej "Asteroid" i podpisanemu kontraktowi, MANDRY mogły nadal grać.
Grupa zaprosiła bębniarza Andrija Zańko i basistę Andrija Czehodajewa, który zajął miejsce Ołeksandra Kochanowskiego. Brzmienie zespołu zmieniło się radykalnie. Muzyka nabrała współczesnego rytmu i stała się bardziej ornamentalna.
W ciągu kilku miesięcy ukazuje się pierwsza kaseta, nagrana w "Asteroidzie". Towarzyszyła jej atmosfera pośpiechu, co nie pozostało bez wpływu na jakość. W ciągu półtora roku materiał ulegał ciągłym transformacjom.
W sierpniu 1998 roku zespół skończył pracę nad pierwszym teledyskiem. Klip szybko zdobył uznanie publiczności. We wrześniu 1998 roku na I Ukraińskim Konkursie Teledysków MANDRY znalazły się w trójce najlepszych, doceniono też reżysera Antona Trofimowa.
W grudniu 1998 ukazał się pierwszy singiel grupy, który prócz muzyki zawierał klipy video, tekst informacyjny i galerię zdjęć.

W 1998 roku MANDRY zagrały we Lwowie, Dniepropietrowsku, Chersonie, Doniecku, Mińsku i Kijowie. Rok 1999 był dla zespołu bardzo pracowity. Wiosną MANDRY gościły w Budapeszcie na festiwalu z okazji 50-lecia UE. Później były: "Rock-Kijów", "PEPSI -SZIGET" (Budapeszt), "Bazar Słowiański" (Witebsk). Pod koniec lata zaczęły się zdjęcia do klipu "Rusałki". Czerwiec 2000 roku - MANDRY występują na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Sopocie. We wrześniu - udział w festiwalu "Rock-Egzystencja" (Kijów).Od 14 do 26 maja 2001 roku MANDRY odbyły wielką trasę koncertową po Polsce. W ciągu prawie dwóch tygodni zespół gościł we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Gliwicach, Białymstoku, Olsztynie, Sopocie i Lublinie. Na początku listopada 2001 roku we Francji firma "Creon Music" wydała płytę "Ukraiński Rock", na której znalazło się kilka utworów grupy. 19. maja 2002 r. MANDRY, razem z innymi wykonawcami muzyki ukraińskiej, dały koncert w jednym z najbardziej prestiżowych klubów londyńskich "Hippodrome". Koncert odbył się w ramach Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Wielkiej Brytanii. 17. maja 2003 roku wzięły udział w "Dniu Zjednoczonej Europy" w Kijowie. Pod koniec sierpnia 2003 roku rozpoczęły się zdjęcia do klipu "Wietrze cyganie", premiera którego odbyła się w październiku na kanale muzycznym M1.

Kontakt:
E-mail: mandry@i.com.ua

www.mandrymusic.com CLIP CLIP

 

www.gadki.lublin.pl   do góry
wstecz