www.gadki.lublin.pl www.gadki.lublin.pl/aktualnosci www.gadki.lublin.pl/encyklopedia www.gadki.lublin.pl//gadki www.gadki.lublin.pl/pfm www.gadki.lublin.pl/aktualnosci wersja polska
english version
wersja polska
english version
 
A B C D E F G H I J K L Ł M  


Sutaras (LT)
Troitsa (BY)
Drewo (UA)
Stary Olsa (BY) Perkałaba (UA)
Atalyja (LT)
Jar (BY)


Griezyne (LT)
Menuo Juodaragis (LT)
Suklegos (LT)
Szeszory (UA)


Muzyczny folklor Polesia Białoruskiego
Tradycyjne pieśni litewskie - wprowadzenie
Karpaty, muzyka tradycyjna i współczesna młodzież

N O P R Q S T U V W X Y Z Ź ¯
 

Ur'ia (BY)

 

zoomBialorus Ur'ia W początkach 1999 roku w stolicy Białorusi Mińsku Franc, znany z zespołów "Pałac" i "Kriwi", spotkał Jurija Zadirana z formacji "Liavony". Obydwaj muzycy myśleli już wcześniej o utworzeniu zespołu, którego muzyka byłaby skrzyżowaniem tradycji i nowoczesności, dźwięków o starożytnym nawet rodowodzie i współczesnego brzmienia. Nadarzyła się okazja, by połączyć siły we wspólnym projekcie.
Franc już od jakiegoś czasu pracował z folkową grupą wokalną "Kolykhanka", dla której tworzył aranżacje mieszające białoruski śpiew ludowy z wokalnymi konwencjami rodem z Tybetu, Indii, Chin, Egiptu i innych stron świata. Zadiran dołączył do nich ze swoim mocnym gitarowym graniem w stylu lat siedemdziesiątych. Tak powstał zaczątek pierwszego składu zespołu, który, już jako UR'IA, wystąpił na międzynarodowym festiwalu "Slaviansky Bazar". Pozostali muzycy grupy w tym okresie to: Andriej Hwisewicz - keyboard, Ludmiła Krukovskaja - bas, Chinedu Bid Epelibeh - vocal, perkusja, Andriej Siwiec - perkusja, Wiktoria Mikulinskaja, Anna Sołdatenko, Oksana Annuszkina, Anna Harewskaja - folk-wokal. Później skład rozszerzył się o Aleksandra Sołowiewa ("The Clear Silver"), który zastąpił Ludmiłę na basie, oraz o perkusistę Olega Kozłowskiego. W sierpniu 1999 roku, za radą swojego impresario Siergieja Osipowa, UR'IA nawiązała współpracę z Christopherem M. Ihihoh. Jesienią tego roku zespół rozpoczął działalność koncertową.

Najpierw tradycja, potem scena ... Brzmienie UR'IA to mieszanka nowoczesnych stylów (underground, rock, brit-pop, fusion, break-beat, r'n'b) i tradycyjnej muzyki różnych narodów i kultur. Muzycy zespołu starają się zachować oryginalną manierę wokalną oraz linię melodyczna i rytmiczną utworów, jednocześnie wzbogacając je nowoczesnym akompaniamentem. Źródłem ich inspiracji są materiały archiwalne oraz zebrane podczas wypraw badawczych. Swoje pieśni wykonują w języku staro-ruskim (mieszanka słowiańskiego i Sanskrytu).

Skład zespołu:
Franc
Ury Zadiran
Alexander Soloviev
Andrei Hvisevich
Oleg Kozlovsky
Christopher M. IHIHOH
Victoria Mickulinskaya
Anna Soldatenko
Oxana Annushkina
Anna Harevskaya
Veronica Kozlova

www.geocities.com/ur_ia/ CLIP CLIP

 

www.gadki.lublin.pl   do góry
wstecz