www.gadki.lublin.pl www.gadki.lublin.pl/aktualnosci www.gadki.lublin.pl/encyklopedia www.gadki.lublin.pl//gadki www.gadki.lublin.pl/pfm www.gadki.lublin.pl/aktualnosci wersja polska
english version
wersja polska
english version
 
A B C D E F G H I J K L Ł M  


Sutaras (LT)
Troitsa (BY)
Drewo (UA)
Stary Olsa (BY) Perkałaba (UA)
Atalyja (LT)
Jar (BY)


Griezyne (LT)
Menuo Juodaragis (LT)
Suklegos (LT)
Szeszory (UA)


Muzyczny folklor Polesia Białoruskiego
Tradycyjne pieśni litewskie - wprowadzenie
Karpaty, muzyka tradycyjna i współczesna młodzież

N O P R Q S T U V W X Y Z Ź ¯
 

Via harli (BY) Vydraga (LT)

 

zoomBialorus Via harli Zespół VIA HARLI został założony w sierpniu 2002. W jego skład wchodzą: Jewgienij Czałyszew (wokal), Karen Karapetian (skrzypce), Michail Pendo (perkusja), Siergiej Chromcow (gitara basowa), Alieksiej Zajcew (gitara), Konstantin Goriaczij (klawisze). Muzykę wykonywaną przez zespół trudno określić jednoznacznie. Muzycy starają się łączyć pop, folk, rock, disco i retro.

Twórczość:

 • 2002 - pierwszy singiel składający się z 4 utworów "Rodnyja mias`ciny", "Indyk", "Snieżan`", "Jechali na koniku"

 • maj i czerwiec 2003 - nagranie nowych utworów "Tancy na paliancy", "Swadziebka", "Kupalinaczka", "Nawaryła babula jeży", "Piwa", "Usiu nocz my tancawali"

 • grudzień 2003 - nagranie wspólnie z Anią Bogdanową piosenki "Nowogodniaja Nocz"

 • lato 2004 - nagranie debiutanckiego albumu "Rodnyja Miaściny"

 • lato 2005 - nagranie drugiego albumu "Dobryja Ludzi"

  Koncerty, udział w imprezach kulturalnych i festiwalach:

 • grudzień 2002 - festiwal "Biełaruski Turba-Mikser"

 • marzec 2003 - świąteczny koncert "Maslenica 2003"

 • lipiec 2003 - wspólny koncert z Lapisem Trubeckim z okazji Dnia Niepodległości

 • osiem koncertów w ramach festiwalu "Słowiański Bazar 2003"

 • 2003 - Międzynarodowy Festiwal Sztuki "Zołotoj szliagier" (nagroda publiczności)

 • luty 2004 - prezentacja w telewizji debiutanckiego teledysku "Tancy na paliancy"

 • kwiecień 2004 - nagrania z ukraińską wykonawczynią Anżeliką Rudnicką

 • czerwiec 2004 - zwycięstwo w nominacji Debiut Roku programu "Toczka" I Pr. Białoruskiej TV, udział w Festiwalu Muzyki Młodzieżowej, koncert solowy w Mińsku

 • maj 2005 - udział w Festiwalu "Nowa Fala 2005" (Łotwa)

 • lipiec 2005 - koncerty w Białymstoku (Polska)

  Kontakt:
  E-mail: sasha@viaxarli.com

  www.viaxarli.com MP3 MP3

   

  zoomLitwa Vydraga Litewski zespół folkowy VYDRAGA powstał w 1988 r. Jego twórcą i liderem jest kompozytor, folklorysta i muzyk Algirdas Klova. W swojej historii VYDRAGA organizowała ekspedycje etnograficzne, stworzyła młodzieżowe studio folkloru, wydała 1 longplay, 4 kasety i 2 płyty CD, przygotowała 10 programów poświęconych historii i rozwojowi folkloru na Litwie. Zespół czterokrotnie występował w litewskiej TV, dokonał też nagrań dla archiwum dźwiękowego Litewskiego Radia. Zamiarem muzyków było nie tylko odtworzenie autentycznego brzmienia litewskiej muzyki ludowej, ale też łączenie jej z innymi muzycznymi gatunkami. Owocem ich współpracy z S.Sasnauskas Jazz Quartet było wspólne nagranie kompozycji "Laumiu sakmes" ("Opowieści Czarownic"). Grupa gościła na wielu koncertach, festiwalach i innych imprezach m.in. na Litwie, Łotwie, w Polsce, Argentynie, Niemczech, Szwecji, Francji i we Włoszech.

  W 1996 r. Algirdas Klova przekształcił swój zespół w 5-osobowy skład multiinstrumentalistów. Wszyscy członkowie nowej formacji to wcześniejsi muzycy VYDRAGI, wieloletni entuzjaści folku, którzy uczyli się tajników gry od prawdziwych wiejskich muzykantów podczas etnograficznych wypraw. Nowa grupa miała okazję zaprezentować swoją pierwszą płytę w kwaterze głównej NATO w Brukseli, pojawiła się też na targach Expo w Hanowerze w 2000r. Muzycy grali na wyspach Faroe, na Łotwie, w Niemczech, Szwecji, Rosji, Chinach i w Polsce. Brali także udział w słynnym festiwalu FALUN w Szwecji.

  Dzisiaj repertuar VYDRAGI to nie tylko folklor litewski, ale też muzyka ludowa z innych stron świata. Członkowie grupy dalej lubią eksperymentować grając z przedstawicielami innych muzycznych gatunków. Stworzenie wspólnego projektu zaproponował im np. jazzowy wirtuoz V. Čekasin.

  Swoja nową płytę "Piktžirnis" VYDRAGA porównuje do albumu z reprodukcjami wyblakłych lub zniszczonych przez czas obrazów. Poświęcona jest ona wybitnym ludowym muzykantom i śpiewakom z pierwszej połowy XXw. Członkowie zespołu nagrania wiejskich mistrzów zebrane podczas swoich ekspedycji w terenie traktują jak skarby. Wykonania pieśni i melodii zawartych na tym albumie są starannie przemyślane i głęboko "odczute". Muzycy bardzo starali się zachować w nich ducha tradycyjnego muzykowania.

  Kontakt:
  Algirdas Klova
  E-mail: muzikonas@takas.lt

 •  

  www.gadki.lublin.pl   do góry
  wstecz