"Wertep" Hurrt Mandriwnych Diakiw (UA)
Wij (UA)
W-Z Orkiestra (BY)
Hurrt Mandriwnych Diakiw "Wertep"
Hurrt Mandriwnych Diakiw Wertep - Gruppa Wędrownych Diaków Wertep
Zespół powstał w 2001 roku w Dniepropietrowsku i jest częścią Agencji Artystycznej Art-Wertep.
Zespół grywa na różnych scenach, także charytatywnie: festiwale artystyczne, muzyczne, kluby prywatne. Na swoim koncie ma występ w przedszkolu, szpitalu i w pracowni konserwatorskiej muzeum sztuki. Grupę cechuje otwartość, stąd wspólne projekty artystyczne z różnymi muzykami, zespołami tanecznymi, cyrkiem i teatrem.
Zespół gra muzykę elektroniczną, ale odtwarza też tradycyjną ukraińską szopkę bożonarodzeniową (wertep), komponuje dla radia i telewizji, bierze udział w akcjach artystycznych, udziela wywiadów.
Dyskografia:
"Album QneT" (2001)
"Podziemie" (2003)
"Antologia Dniproku"
Koncerty:
Dnieprodzierżyńsk, Zaporoże, Kijów, Symferopol, Nowomoskowsk, Lwów, Dniepropietrowsk
Festiwale:
"AkuRok" (Dniepropietrowsk)
"Ulot" (Krym)
"Bohaterowie Kultury" (Kijów)
"Wertep na Wertepie" (Dniepropietrowsk)
"Puls Asfaltu" (Kijów)
"Taras Bulba" (Dubno)
Festiwal pieśni kozackiej (Znamianka)
"Miasto Rock'n'Roll'a" (Dnieprodzierżyńsk)
"Złote Podziemie" (Łuck)
Międzynarodowy festiwal muzyki jazzowej i folkowej "Chorągiewki Lwowa"
Skład:
Oleksij Bondarenko (Lionia) - śpiew, gitary, harmonijka ustna, teksty i muzyka;
Oksana Bondar - śpiew, ksylofon, perkusja, taniec;
Fedir Buhaj - śpiew, instrumenty perkusyjne, bajan, gitara, muzyka i teksty;
Dmytro Stepanow - trąba, dźwięki;
Serhij Suprun - gitara basowa, gitary, głosy, muzyka, kierownictwo;
Tymofij Chomiak - śpiew, bas, gitara akustyczna, dudy-fujarki, bajan, tamburyn, tabulan, muzyka, teksty, autor i kierownik projektu.
Kontakt:
E-mail: mail@artvertep.dp.ua
www.artvertep.dp.ua
Wij
grupa założona w lutym 1991 r.
Skład:
Dmytro Dobryj-Weczir - gitara basowa, śpiew, teksty, muzyka;
Ihor Łemeszko (Chirurg) - gitara, chórki;
Ołeh Kozłow (Lotnik) - gitara, chórki;
Mykoła Radianow - bębny;
Łesia Dobryj-Weczir - perkusja, bonga;
Ołeksy Własiuk - lira
Saszko Pawłow - menedżer
W ciągu następnych lat przez zespół przewijały się różne osoby: Jurij Mezenczuk, Rusłan Mełeszczenko, Wiaczesław Mikłucho, Dmytro Pidłucki, Sałmanow Sałman Mamed-Ohły i in.
Pierwszy album grupy, "Czarna ziemia", został wydany w Polsce w 1993 r. Piosenka "Zakrutyło nebo kołesom" ("Niebo kołem zakręciło") z tej płyty zajęła drugie miejsce na liście przebojów warszawskiego radia. "Czarną ziemię" wydano ponownie w Kijowie w 1996 r.
Latem 1993 r. zespół wystąpił na festiwalu w Sopocie, zaproszony był również na "Ukraińskie Noce w Polsce" do Gdańska. W latach 1991-1994 zespół koncertował ponad 200 razy, nie opuszczając praktycznie żadnego ukraińskiego festiwalu i konkursu ("Dzwon" '91, "Zwichnięcie" '91, '92", "Ochrona" '92, "Taras Bulba" '92, '93, "Tin Wave" '92).
W latach 1992-1993 7 utworów grupy zajmowało czołowe miejsca na ukraińskich listach przebojów. Później Wij wszedł do grona 30 najpopularniejszych zespołów na Ukrainie.
Przyszła kolej na następne festiwale: "Rock przeciw AIDS i narkotykom" '94; "Nowe Gwiazdy Starego Roku" '94; "Dni Ukrainy w Moskwie" '95; "Złote Wrota" '95; "Rock-Egzystencja" '96; "Dni Nadziei" '96; "Alternatywa" '94, '95; "Srebrna Podkowa" '96, '99, 2000; "Apokalipsa zacznie się tutaj" '99 oraz koncerty: Rosja, Polska, Słowacja, Węgry, Francja, Niemcy.
W 1995 r. Wij został uznany za najlepszy zespół alternatywny na Ukrainie. Nakręcono o nim siedemdziesięciominutowy film, zaproszono do zdjęć o Ukrainie w filmie kręconym przez Amerykanów.
Od powstania zespołu trwają eksperymenty z jego składem, nowymi kompozycjami. Zmienia się filozofia grupy. Jej muzyka łączy trendy psychodeliczne z rytmami i melodyką pogaństwa słowiańskiego, a w szczególności ukraińskiego. Muzycy chętnie wykorzystują elementy średniowieczne i barokowe.
Występy zespołu nie przypominają jednorazowych sesji, to raczej dziejące się nieustannie zdarzenia. Dzięki włączeniu do aranżacji instrumentów akustycznych (wiolonczela, flet, obój), potężnej grupy rytmicznej (z bongami i tam-tamami), odgłosów natury, ptaków i zwierząt, wytwarza się prawie mistyczna atmosfera. To stan, w którym widz przenosi się wiele wieków wstecz, do swoich źródeł pogańskich, do natury, ziemi, do utraconego związku z Kosmosem.
Kontakt:
E-mail: info@viyfrom.kiev.ua
www.viyfrom.kiev.ua
MP3
MP3
CLIP
W-Z Orkiestra
(Wschód-Zachód Orkiestra). Inicjatorem powstałego w 2001 roku projektu jest Zmicier Wajciuszkiewicz (Todar), znakomity białoruski muzyk, multiinstrumentalista, członek kultowych zespołów Kriwi i Pałac, kompozytor muzyki filmowej, współtwórca znanych w Europie projektów "Narodny Albom", "Ja naradziłsia tut", charyzmatyczny wykonawca i aktywny reprezentant niezależnej sztuki Białorusi.
Pozostali członkowie grupy to młodzi przedstawiciele niezależnej sceny muzycznej Białorusi: Ksenia Minczanka, znakomita skrzypaczka i wokalistka grająca również na instrumentach dętych i perkusyjnych; Alaksandar Szuwalau (Alex), doświadczony gitarzysta i akordeonista; Wiaczasłau Siargiejenkau (Slava), kontrabasista i basista oraz Aleg Iwanowicz (Iva), grający na gitarze akustycznej i akordeonie.
Bazujący na białoruskim folklorze, ciekawy stylistycznie i różnorodny repertuar zespołu W-Z Orkiestra obejmujący zarówno liryczne ballady białoruskie jak i żywe, rytmiczne utwory, powstałe z inspiracji twórczością ludową, są efektem wieloletniego doświadczenia muzycznego i scenicznego lidera grupy Zmiciera Wajciuszkiewicza, oraz świetnego przygotowania warsztatowego muzyków biorących udział w tym projekcie.
Albumy:
"Ballady" - 2002 r.
"Parawiny godu" (Pory roku) - 2003 r.
"Parawoz kahan`nia" (Pociąg miłości) - 2004 r.
Kontakt:
E-mail: todar@tut.by
http://todar-wz.narod.ru
MP3
MP3