www.gadki.lublin.pl www.gadki.lublin.pl/aktualnosci www.gadki.lublin.pl/encyklopedia www.gadki.lublin.pl//gadki www.gadki.lublin.pl/pfm www.gadki.lublin.pl/aktualnosci wersja polska
english version
wersja polska
english version
 
A B C D E F G H I J K L Ł M  


Sutaras (LT)
Troitsa (BY)
Drewo (UA)
Stary Olsa (BY) Perkałaba (UA)
Atalyja (LT)
Jar (BY)


Griezyne (LT)
Menuo Juodaragis (LT)
Suklegos (LT)
Szeszory (UA)


Muzyczny folklor Polesia Białoruskiego
Tradycyjne pieśni litewskie - wprowadzenie
Karpaty, muzyka tradycyjna i współczesna młodzież

N O P R Q S T U V W X Y Z Ź ¯
 

"Wertep" Hurrt Mandriwnych Diakiw (UA) Wij (UA) W-Z Orkiestra (BY)

 

Ukraina Hurrt Mandriwnych Diakiw "Wertep" Hurrt Mandriwnych Diakiw Wertep - Gruppa Wędrownych Diaków Wertep Zespół powstał w 2001 roku w Dniepropietrowsku i jest częścią Agencji Artystycznej Art-Wertep.

Zespół grywa na różnych scenach, także charytatywnie: festiwale artystyczne, muzyczne, kluby prywatne. Na swoim koncie ma występ w przedszkolu, szpitalu i w pracowni konserwatorskiej muzeum sztuki. Grupę cechuje otwartość, stąd wspólne projekty artystyczne z różnymi muzykami, zespołami tanecznymi, cyrkiem i teatrem.

Zespół gra muzykę elektroniczną, ale odtwarza też tradycyjną ukraińską szopkę bożonarodzeniową (wertep), komponuje dla radia i telewizji, bierze udział w akcjach artystycznych, udziela wywiadów.

Dyskografia:
"Album QneT" (2001)
"Podziemie" (2003)
"Antologia Dniproku"

Koncerty:
Dnieprodzierżyńsk, Zaporoże, Kijów, Symferopol, Nowomoskowsk, Lwów, Dniepropietrowsk

Festiwale:
"AkuRok" (Dniepropietrowsk)
"Ulot" (Krym)
"Bohaterowie Kultury" (Kijów)
"Wertep na Wertepie" (Dniepropietrowsk)
"Puls Asfaltu" (Kijów)
"Taras Bulba" (Dubno)
Festiwal pieśni kozackiej (Znamianka)
"Miasto Rock'n'Roll'a" (Dnieprodzierżyńsk)
"Złote Podziemie" (Łuck)
Międzynarodowy festiwal muzyki jazzowej i folkowej "Chorągiewki Lwowa"

Skład:
Oleksij Bondarenko (Lionia) - śpiew, gitary, harmonijka ustna, teksty i muzyka;
Oksana Bondar - śpiew, ksylofon, perkusja, taniec;
Fedir Buhaj - śpiew, instrumenty perkusyjne, bajan, gitara, muzyka i teksty;
Dmytro Stepanow - trąba, dźwięki;
Serhij Suprun - gitara basowa, gitary, głosy, muzyka, kierownictwo;
Tymofij Chomiak - śpiew, bas, gitara akustyczna, dudy-fujarki, bajan, tamburyn, tabulan, muzyka, teksty, autor i kierownik projektu.

Kontakt:
E-mail: mail@artvertep.dp.ua

www.artvertep.dp.ua

 

zoomUkraina Wij grupa założona w lutym 1991 r.

Skład:
Dmytro Dobryj-Weczir - gitara basowa, śpiew, teksty, muzyka;
Ihor Łemeszko (Chirurg) - gitara, chórki;
Ołeh Kozłow (Lotnik) - gitara, chórki;
Mykoła Radianow - bębny;
Łesia Dobryj-Weczir - perkusja, bonga;
Ołeksy Własiuk - lira
Saszko Pawłow - menedżer

W ciągu następnych lat przez zespół przewijały się różne osoby: Jurij Mezenczuk, Rusłan Mełeszczenko, Wiaczesław Mikłucho, Dmytro Pidłucki, Sałmanow Sałman Mamed-Ohły i in.

Pierwszy album grupy, "Czarna ziemia", został wydany w Polsce w 1993 r. Piosenka "Zakrutyło nebo kołesom" ("Niebo kołem zakręciło") z tej płyty zajęła drugie miejsce na liście przebojów warszawskiego radia. "Czarną ziemię" wydano ponownie w Kijowie w 1996 r.

Latem 1993 r. zespół wystąpił na festiwalu w Sopocie, zaproszony był również na "Ukraińskie Noce w Polsce" do Gdańska. W latach 1991-1994 zespół koncertował ponad 200 razy, nie opuszczając praktycznie żadnego ukraińskiego festiwalu i konkursu ("Dzwon" '91, "Zwichnięcie" '91, '92", "Ochrona" '92, "Taras Bulba" '92, '93, "Tin Wave" '92). W latach 1992-1993 7 utworów grupy zajmowało czołowe miejsca na ukraińskich listach przebojów. Później Wij wszedł do grona 30 najpopularniejszych zespołów na Ukrainie. Przyszła kolej na następne festiwale: "Rock przeciw AIDS i narkotykom" '94; "Nowe Gwiazdy Starego Roku" '94; "Dni Ukrainy w Moskwie" '95; "Złote Wrota" '95; "Rock-Egzystencja" '96; "Dni Nadziei" '96; "Alternatywa" '94, '95; "Srebrna Podkowa" '96, '99, 2000; "Apokalipsa zacznie się tutaj" '99 oraz koncerty: Rosja, Polska, Słowacja, Węgry, Francja, Niemcy.

W 1995 r. Wij został uznany za najlepszy zespół alternatywny na Ukrainie. Nakręcono o nim siedemdziesięciominutowy film, zaproszono do zdjęć o Ukrainie w filmie kręconym przez Amerykanów.

Od powstania zespołu trwają eksperymenty z jego składem, nowymi kompozycjami. Zmienia się filozofia grupy. Jej muzyka łączy trendy psychodeliczne z rytmami i melodyką pogaństwa słowiańskiego, a w szczególności ukraińskiego. Muzycy chętnie wykorzystują elementy średniowieczne i barokowe.

Występy zespołu nie przypominają jednorazowych sesji, to raczej dziejące się nieustannie zdarzenia. Dzięki włączeniu do aranżacji instrumentów akustycznych (wiolonczela, flet, obój), potężnej grupy rytmicznej (z bongami i tam-tamami), odgłosów natury, ptaków i zwierząt, wytwarza się prawie mistyczna atmosfera. To stan, w którym widz przenosi się wiele wieków wstecz, do swoich źródeł pogańskich, do natury, ziemi, do utraconego związku z Kosmosem.

Kontakt:
E-mail: info@viyfrom.kiev.ua

www.viyfrom.kiev.ua MP3 MP3 CLIP

 

zoomBialorus W-Z Orkiestra (Wschód-Zachód Orkiestra). Inicjatorem powstałego w 2001 roku projektu jest Zmicier Wajciuszkiewicz (Todar), znakomity białoruski muzyk, multiinstrumentalista, członek kultowych zespołów Kriwi i Pałac, kompozytor muzyki filmowej, współtwórca znanych w Europie projektów "Narodny Albom", "Ja naradziłsia tut", charyzmatyczny wykonawca i aktywny reprezentant niezależnej sztuki Białorusi.

Pozostali członkowie grupy to młodzi przedstawiciele niezależnej sceny muzycznej Białorusi: Ksenia Minczanka, znakomita skrzypaczka i wokalistka grająca również na instrumentach dętych i perkusyjnych; Alaksandar Szuwalau (Alex), doświadczony gitarzysta i akordeonista; Wiaczasłau Siargiejenkau (Slava), kontrabasista i basista oraz Aleg Iwanowicz (Iva), grający na gitarze akustycznej i akordeonie.

Bazujący na białoruskim folklorze, ciekawy stylistycznie i różnorodny repertuar zespołu W-Z Orkiestra obejmujący zarówno liryczne ballady białoruskie jak i żywe, rytmiczne utwory, powstałe z inspiracji twórczością ludową, są efektem wieloletniego doświadczenia muzycznego i scenicznego lidera grupy Zmiciera Wajciuszkiewicza, oraz świetnego przygotowania warsztatowego muzyków biorących udział w tym projekcie.

Albumy:

  • "Ballady" - 2002 r.

  • "Parawiny godu" (Pory roku) - 2003 r.

  • "Parawoz kahan`nia" (Pociąg miłości) - 2004 r.

    Kontakt:
    E-mail: todar@tut.by

    http://todar-wz.narod.ru MP3 MP3

  •  

    www.gadki.lublin.pl   do góry
    wstecz