www.gadki.lublin.pl www.gadki.lublin.pl/aktualnosci www.gadki.lublin.pl/encyklopedia www.gadki.lublin.pl//gadki www.gadki.lublin.pl/pfm www.gadki.lublin.pl/aktualnosci wersja polska
english version
wersja polska
english version
strona główna
 

Oczy i Obiektywy PRZEGLĄD FILMÓW ETNOGRAFICZNYCH OCZY I OBIEKTYWY
5-7 kwietnia 2013, Państwowe Muzeum Etnograficzne

X edycja przeglądu filmów etnograficznych "Oczy i Obiektywy" odbędzie się w weekend 5-7 kwietnia 2013 roku Państwowym Muzeum Etnograficznym. Przegląd organizowany przez studentów IEiAK UW już od dziesięciu lat staje się centrum spotkań z filmową etnografią.

Jak co roku pokażemy około 20 filmów z różnych zakątków świata - od azjatyckich prowincji, przez polską wieś, po tętniące życiem metropolie. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie za pośrednictwem oczu i obiektywów najlepszych reżyserów w ciekawy sposób można oglądać ludzi i ich kulturę. Na wszystkie pokazy filmowe obowiązuje wstęp wolny.

http://www.oczyiobiektywy.art.pl/

WOMEX -- the World Music Expo / Cardiff, Walia, Wielka Brytania / 23-27.10.2013x

WOMEX to najważniejsze międzynarodowe targi różnych rodzajów world music. Spotykają się tu profesjonaliści z dziedzin muzyki folkowej, roots, etnicznej i tradycyjnej. W ramach WOMEX odbywają się też koncerty, konferencje i pokazy filmów dokumentalnych. Można tu nawiązać kontakty z osobami z całego świata i dzięki temu skutecznie promować muzykę i kulturę ponad granicami. Targi powstały w Berlinie, organizowane są corocznie w różnych miastach Europy. W 18-tej edycji w Salonikach (Grecja), w październiku 2012, udział wzięło ponad 2,200 delegatów z 90 krajów oraz 600 wystawców. Zorganizowano konferencję oraz festiwal prezentujący 61 zespołów na 8 scenach.

womex.com

www.pia.org.pl Biblioteka Cyfrowa Polskiego Instytutu Antropologii umożliwia korzystanie z zawartości czasopism Etnografia Polska, Lud, Polska Sztuka Ludowa-Konteksty zarówno w domu jak i w terenie, a także za granicą, z dowolnego komputera. Pozwala na dokładne i szybkie wyszukiwanie pełnotekstowe według dowolnego wyrazu/zdania z tekstu lub tradycyjnie, według nazwiska autora, tytułu, słów kluczowych.

www.pia.org.plwww.kokofolk.pl Kokofolk - to internetowy sklep z produktami inspirowanymi polską sztuką ludową. Upominki z Polski, oryginalne przedmioty do wystroju wnętrz, ubrania - wszystko w folkowym klimacie. Serdecznie zapraszamy.

www.kokofolk.pl
5. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur
www.barbarzynca.com Czasopismo "Barbarzyńca" powstaje w środowisku studentów i absolwentów Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Ukazują się w nim artykuły naukowe o nachyleniu antropologicznym z dziedzin szeroko rozumianej humanistyki, autorstwa studentów i doktorantów z różnych ośrodków akademickich Polski.

www.barbarzynca.com

www.folkownia.pl - Pomysł i idea, związane z powstaniem portalu www.folkownia.pl, miały swój początek w pasji, gdyż dla ludzi tworzących naszą galerię folk to źródło wielu inspiracji.
Obecnie folk i desing inspirowany tradycyjnym wzornictwem, jest coraz bardziej popularny i przez to też szerzej dostępny. Swoimi działaniami chcemy przyczyniać się jeszcze bardziej do zwiększania tej dostępności. Naszym celem jest stworzenie miejsca, w którym każdy nasz Gość będzie mógł znaleźć wiele inspiracji oraz dużo róźnych, ciekawych i zachwycających przedmiotów o zabarwieniu folkowym, z róźnych dziedzin życia

www.folkownia.pl

www.thephatplanet.com - internetowy sklep z muzyką etniczną i informacjami ze świata folku. Pomoc w zamawianiu płyt, recenzje albumów z plikami mp3 oraz zdjęciami okładek. Muzyka afrykańska, salsa, reggae, folk & roots. Comiesięczna lista bestsellerów, sylwetki wykonawców, wyszukiwarka, przejrzysta baza dostępnych płyt. Bezpieczne zakupy (poświadczone certyfikatem SSL). Pismo "Songlines" umieściło witrynę na liście najlepszych sklepów, zaś serwis Shopsafe.com przyznał jej cztery gwiazdki.

www.thephatplanet.com

www.folkandroots.co.uk - przewodnik po scenie folkowej i akustycznej - głównie w Wielkiej Brytanii. Informacje o koncertach, festiwalach, wykonawcach, a także recenzje wydawnictw. Część strony poświęcona jest muzyce country. Setki ciekawych linków.

www.folkandroots.co.uk

www.tylkomuzyka.pl - sklep muzyczny z płytami, które z trudem torują sobie drogę do sklepowych półek. Tytuły z małych, niezależnych wytwórni; działy: etno/folk, jazz i okolice, muzyka żydowska, piosenka rosyjska, piosenka poetycka, różności. Obszerne informacje o płytach i wykonawcach, możliwość posłuchania fragmentów albumów.

www.tylkomuzyka.pl

www.rootsmusicreport.com - muzyka country - tradycyjna i alternatywna, amerykański folk, rock "korzenny", bluegrass. Witryna zamieszcza cotygodniowe radiowe notowania list przebojów world music oraz prezentuje szeroki wybór recenzji najnowszych i starszych wydawnictw.

www.rootsmusicreport.com

www.radio.com.pl/rckl - Strona Radiowego Centrum Kultury Ludowej II Pr. Polskiego Radia. RCKL informuje w swoich audycjach o wydarzeniach z dziedziny szeroko pojętej kultury ludowej polskiej i świata, organizuje jeden z największych w Polsce festiwali muzyki folkowej "Nowa Tradycja", dokumentuje kulturę tradycyjną (min. seria płyt "Muzyka Źródeł").

www.radio.com.pl/rckl

www.musicmag.pl - internetowy magazyn muzyczny - rock, metal i nie tylko.

www.etnoradio.prv.pl - Etno Radio - Muzyka nie z czterech, a z ośmiu stron świata, którą trudno usłyszeć gdziekolwiek indziej… Muzyka, której twórcy starają się dać odbiorcy coś więcej niż szybko wpadające w ucho dźwięki."

www.etnoradio.prv.pl

www.folkowa.art.pl - bardzo ciekawy i aktualny portal muzyki folkowej - najnowsze wydarzenia, informacje o zespołach, setki recenzji płytowych, garść plików mp3, forum. Szczególnie wiele informacji dla fanów muzyki celtyckiej i szantowej.

www.folkowa.art.pl

www.artpapier.com/ - internetowy magazyn kulturalny, wiele artykułów, relacji i zapowiedzi z dziedziny literatury, sztuki, teatru, filmu, muzyki, tańca.

www.artpapier.com/

www.tradmusic.com - serwis poświęcony muzyce folkowej z całego świata. Szeroki wybór informacje o artystach, festiwalach, koncertach, newsy -przede wszystkim z Wielkiej Brytanii, lecz również z innych krajów i kontynentów. Sklep z wydawnictwami muzycznymi, instrumentami i akcesoriami.

www.worldmusiccentral.org

www.worldmusiccentral.org - amerykański magazyn folkowy online, pełen wiadomości, recenzji, artykułów, wywiadów, zapowiedzi tras koncertowych, materiałów archiwalnych. Na witrynie można również znaleźć forum dyskusyjne oraz kalendarz wydarzeń z całego świata. Strona łatwa w nawigacji pomimo ogromnej ilości działów i tematów. Codziennie aktualizowane informacje.

www.worldmusiccentral.org

www.song-book.co.uk - internetowa wersja brytyjskiego pisma "Songbook", zawierająca materiały które nie zmieściły się w wydaniu papierowym. Magazyn prezentuje scenę muzyczną brytyjską i międzynarodową - "od folku i muzykę świata przez rock i pop aż po dźwięki trudne do sklasyfikowania, staramy się zaprezentować to co najlepsze w muzyce - kompetentnie, z entuzjazmem, niekiedy z gorącymi emocjami, zawsze z klasą, a czasami też z poczuciem humoru. Jeśli chcesz znów porozmawiać o muzyce która uwielbiasz, Songbook jest dla Ciebie.

www.song-book.co.uk

www.folkalley.com - folkowe radio internetowe, nadające przez całą dobę muzykę folkową, muzykę świata i akustyczną. Kilkadziesiąt tysięcy zarejestrowanych słuchaczy.

www.folkalley.com

www.hobgoblin.com - witryna poświęcona muzyce folkowej, tradycyjnej i celtyckiej. katalog sklepu internetowego zawiera ponad 2000 pozycji (bardzo duży wybór instrumentów ludowych, książki, płyty), które mogą zostać doręczone w prawie każde miejsce na świecie. Witryna zawiera również dział "Informacje o instrumentach" (z min. słowniczkiem instrumentów ludowych i odpowiedziami na najczęstsze wątpliwości), jak również wersję online folkowego pisma "Hobnobbin".

www.hobgoblin.com

www.folking.com - Folking.com to organizacja zajmująca się muzyką folkową i akustyczną. Jej celem jest edukacja, ale też dostarczanie informacji i rozrywki. Witryna skierowana jest zarówno do fanów folku jak i do muzyków, zawiera recenzje płyt i relacje z koncertów, wywiady, klipy, konkursy, galerię zdjęć, sklep oraz bogatą bazę danych stron związanych z folkiem.

www.folking.com

www.jg.org/folk/ - wykaz stron związanych z muzyką folkową, podzielony na kategorie min. Festiwale, Wykonawcy, Radio, Książki i Czasopisma, Płyty, Instrument, oraz wiele więcej.

www.folkmusic.ch - na witrynie można znaleźć informacje o różnych stylach w szwajcarskiej muzyce folkowej i o instrumentach ludowych; najważniejszych muzykach folkowych, można także poczytać i posłuchać typowych utworów szwajcarskiego folku.

www.folkmusic.ch

www.rootsworld.com/rw/ - recenzje płyt folkowych z całego świata, wywiady, wiadomości, muzyka.

www.rootsworld.com/rw/

www.ezfolk.com - jedno z najpopularniejszych w internecie źródeł informacji o muzyce folkowej. Można tu znaleźć bezpłatny hosting mp3 dla muzyków folkowych i akustycznych, darmowe nuty do gitary, banjo, ukulele i harmonijki ustnej, jak również 3000 linków do innych zasobów internetu. Ponadto instrumenty, książki, płyty i DVD i nie tylko - w najlepszych cenach.

www.ezfolk.com

www.folkworld.de - magazyn muzyczny online pełen wiadomości, recenzji płyt, reportaży i artykułów. Leksykon FolkWorld zawiera kilka tysięcy recenzji płyt i setki artykułów, które ukazały się w dotychczasowych wydaniach pisma.

www.folkworld.de

www.fiddle.com - internetowa wersja czasopisma "Fiddler Magazine". Pismo, skierowane do skrzypków, akompaniatorów i uważnych słuchaczy, ma być dla nich źródłem edukacji, informacji i rozrywki. Każde wydanie (obecnie około 60 stron) poświecone jest innemu regionowi lub stylowi gry, zawiera też wiele innych artykułów i stałych pozycji. We wszystkich numerach można też znaleźć transkrypcje kilku melodii.

www.fiddle.com/

www.maverick-country.com - internetowa wersja świetnego stustronicowego miesięcznika z Wielkiej Brytanii poświeconego muzyce country i roots.

www.maverick-country.com

www.dalga.pl   - sklep muzyczny on-line, wśród działów min. muzyka świata, jazz, szeroki wybór klasyki.

www.folk.pl   - sklep z płytami i kasetami folkowymi i ludowymi, które trudno znaleźć gdzie indziej. Obok nagrań wydanych przez oficjalne firmy znajdą się tutaj również nośniki wydane prywatnie, w małych nakładach. Wiadomości o zespołach, zapowiedzi imprez.

www.folk.pl

www.siodemki.com - internetowy sklep muzyczny: single i winylowe płyty reggae, dancehall, ragga i dub. Mixtape, LP, 12", 10", płyty CD oraz akcesoria dla DJ'ów. Kilkaset tytułów prosto z Jamajki, dostępnych "od ręki".

www.siodemki.com

www.beskidniski.pl - wszystko o Beskidzie Niskim - szlaki turystyczne, propozycje wycieczek, galeria zdjęć, praktyczne informacje. Ciekawa i aktualna sekcja newsów - informacje dla turystów, nie tylko o Beskidzie.

www.beskidniski.pl

www.ack.lublin.pl - strona Akademickiego Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" - głównego ośrodka lubelskiej kultury studenckiej, współwydawcy "Gadek z Chatki".

www.ack.lublin.pl

www.tatry.npm.prv.pl - prywatna strona o Tatrach stworzona przez miłośników tych gór. Wiele ciekawych informacji: od położenia geograficznego, warunków klimatycznych, fauny, przepisów obowiązujących w TPN, poprzez praktyczne porady dotyczące noclegu, dojazdów, ekwipunku, po galerię zdjęć i górskie tapety.

www.tatry.npm.prv.pl
www.WschodniaPerspektywa.pl - brama do szeroko pojętego Wschodu,prowadzona przez Stowarzyszenie Wschodnia Perspektywa. Jeżeli jesteś zainteresowany nie tylko krajami b. ZSRR, ale także Bałkanami, czy Iranem - zapraszamy! Wiadomości, informacje praktyczne, relacje z podróży, projekty i propozycje.

www.wschodniaperspektywa.pl/


www.ludowomi.pl - nowa, oryginalna galeria internetowa na folkową nutę!. Prezentuje zarowno tradycyjną polską sztukę ludową czyli rzeźby, wycinanki, tkaniny, jak i współczesne kolekcje młodych projektantów inspirowane sztuką ludową - biżuterię, torby, paski, ceramikę. Można tu znaleźć wiele pomysłów na ciekawe i piękne prezenty.

www.ludowomi.pl

www.orla.fm - jest angielsko-polską stacją internetową skierowaną do społeczności polsko- i anglojęzycznych w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Polsce. Nasze audycje skierowane są do szerokiego grona słuchaczy. Prezentujemy rozmaite programy, min. wywiady, debaty z udziałem słuchaczy, audycje poświęcone biznesowi oraz muzyce jazzowej, pop, rock, soul, poetyckiej i folkowej. Radio Orła daje Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii szansę na kreatywność oraz umożliwia wniesienie większego wkładu w społeczność niż stereotyp Polaka pracującego dla gospodarki brytyjskiej i irlandzkiej.

www.orla.fm

www.szczyptaswiata.pl - Sklep internetowy z wyrobami rękodzielniczymi z Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji: lampy, maski, rzeźby, poncza i inne ubrania z wełny lamy, bębny i inne instrumenty muzyczne, poza tym wiele ciekawostek, takich jak grzechotki z kopyt lamy, łapacze snów czy pieczone mrówki. Prowadzone przez zapaleńców kochających to co robią.


www.folk.wkrakowie.org
- Folk w Krakowie: muzyka tradycyjna i okolicewww.pogranicze.sejny.pl/    - Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" oraz Fundacja Pogranicze - organizacje na pograniczu polsko-litewskim od lat zajmujące się problematyką tożsamości Europy Środkowowschodniej.

http://www.pogranicze.sejny.pl/

www.radio.wid.pl    - Naszym celem jest przybliżenie tej kultury w sposób jak najbardziej otwarty i przystępny wszystkim tym, którzy czują potrzebę odkrywania własnych korzeni. Chcemy poprzez różne formy dźwięku; muzykę, słowo; edukować, informować, bawić tworząc w ten sposób awangardę nowej kultury opartej na przeświadczeniu, że świat jest piękny i warto w nim żyć jak najdłużej.

http://radio.wid.pl


www.kontynent.waw.pl    - pierwszy portal internetowy, który w tak kompleksowy i uporządkowany sposób informuje o wielokulturowości i jej różnorodnych przejawach na terenie Warszawy

http://www.kontynent.waw.pl


www.kaukaz.net    - serwis zawierający aktualne informacje o Kaukazie Północnym i Południowym, artykuły popularno-naukowe, fotoreportaże.

http://www.kaukaz.net/www.tajga.org    - obszerna galeria fotografii z wypraw na tereny b.ZSRR (Bajkał, Kaukaz, Kazachstan, Kirgizja, Półwysep Kolski, Sajany, Chakasja) oraz Chin i Emiratów Arabskich.

http://www.tajga.org/www.wychmuz.pl Strona czasopisma dla nauczycieli "Wychowanie Muzyczne w Szkole" wydawanego nieprzerwanie od 1957 r. Pismo adresowane jest do nauczycieli i instruktorów muzyki w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych. Zamieszcza materiały metodyczne, artykuły z zakresu pedagogiki muzycznej, informacje o wydarzeniach kulturalno-muzycznych i recenzje książek. Na stronie internetowej dostępne są nuty piosenek, opracowań wokalno-instrumentalnych i instrumentalnych oraz nagrania utworów muzycznych przeznaczone do edukacji muzycznej dzieci i młodzieży.

http://www.wychmuz.plDzikie Życie - jest jedynym w Polsce pismem, które odważnie, dociekliwie i bez pardonu opisuje problemy niszczenia i ochrony przyrody. Krytykujemy konformizm urzędników państwowych, chciwosć sektora biznesowego, marazm i apatyczność tzw. ruchu ekologicznego, które są przyczynami postępującego niszczenia najcenniejszych miejsc przyrodniczych.

Podejmujemy kontrowersyjne sprawy, których unikają inne media ekologiczne. Gwarantujemy najświeższe informacje, trudne tematy, skuteczne działania. Mamy własne zdanie.

http://pracownia.org.pl/dzikie-zycieKapelamazowiecka Strona jednej z najlepszych obecnie kapel ludowych w Polsce. Na stronie informacje dotyczšce potańcówek organizowanych przez Kapelę w ramach akcji OBEREK KRĘCI.
OBEREK KRĘCI to akcja promujšca najciekawsze i najważniejsze elementy muzycznej kultury ludowej Mazowsza.

kapelamazowieckaOtwarte Zagrody projekt na rzecz ochrony i promocji polskich wsi oraz rozwoju turystyki i dziedzictwa.
Więcej www.otwartezagrody.org

www.otwartezagrody.org


ROGPA to organizacja założona przez Koreankę Pema Lak i Tybetańczyka Jamyang Lak w grudniu 2004 roku, która wspiera uchodźców tybetańskich. ROGPA stara się, by przybywajšcy do Indii Tybetańczycy nie zatracili swej tożsamości, pamiętali o własnej tradycji.

etnoinspiracje


Studenckie Radio "AFERA" Politechniki Poznańskiej to radio ludzi młodych. Gra przede wszystkim rocka, dźwięki alternatywne i klubowe; post rock, trip hop, acid jazz (nasze hasło to "ALTERNATYWA W ETERZE"). Jest odpowiedziš na zuniformizowanš pop-kulturę. Znaleźć tu można programy humorystyczne, kulturalne, filmowe. Cechą charakterystyczną radia jest sposób prowadzenia audycji: nieskrępowany, dowcipny, nierzadko ironiczny.

afera.com.pl


www.KulturaLudowa.pl jest pierwszym ogólnopolskim portalem internetowym, w całości poświęconym tradycyjnej kulturze ludowej, a także jej przemianom i zjawiskom we współczesnym świecie.
Można tutaj znaleźć: aktualności, relacje, nowości wydawnicze, recenzje, aktualny kalendarz imprez, informacje o zespołach i twórcach ludowych.

kulturaludowa.pl


Wydawnictwo Muzyka odnaleziona Jesteśmy świadkami końca tradycyjnej kultury. Dokumentujemy ją, utrwalamy jej obraz, ślad po odchodzącym pokoleniu ostatnich wiejskich muzykantów. Publikujemy archiwum tradycyjnej muzyki wiejskiej Andrzeja Bieńkowskiego. Archiwum powstaje od 1980 roku, dotyczy głównie Polski centralnej (Radomskie, Opoczyńskie, Rawskie) i Lubelszczyzny, od 2003 roku Ukrainy (Polesie). Nagrania robione są w domach muzykantów, to klimat naturalnego muzykowania. Zbiory zawierają zarówno rekonstrukcje najstarszych typów kapel wiejskich: skrzypce z basami, bębenkiem, jak i nowszych składów: z harmonią, akordeonem, z saksofonem czy trąbką, dżazem. Nagrania na Ukrainie to głównie śpiewy.

http://www.muzykaodnaleziona.pl/


Szkocja po Polsku 24 godziny na dobę Szkocja (24) PL - serwis o Szkocji po Polsku zapewniający 24 godziny dostęp do wiadomości ze Szkocji, porad dla mieszkających tam Polaków, informację o Historii i Kulturze tego kraju, recencję Filmów, Książek i Dyskografii także POLSKICH artystów grających CELTYCKĄ muzykę. Nie braknie tu także informacji sportowych czy oczywiście turystycznych...

http://www.muzykaodnaleziona.pl/Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki Nadrzędnym celem działalności Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki jest podnoszenie jakości życia kulturalnego na Mazowszu. Prezentowanie najnowszych treści i form artystycznych, które poziomem i skalą trudności organizacyjnych wykraczają poza możliwości terenowych ośrodków kultury, a także eksponowanie dziedzictwa kulturowego, pielęgnowanie tradycji i ochrona polskiej odrębności kulturowej to główne założenia Centrum.

http://www.www.mckis.waw.pl


Kobiety na Wsi - barwne opisy działalności Kół Gospodyń Wiejskich, biogramy wiejskich działaczek, wywiady z aktywnymi kobietami ze wsi.

http://kobietynawsi.pl


dlaStudenta.pl to obecnie największy portal studencki w Polsce. Posiada ogólnopolską stronę główną oraz 20 odsłon miejskich w największych ośrodkach akademickich w Polsce. Naszą zaletą jest przede wszystkim duża przejrzystość portalu, gwarantowana przez podział na poszczególne serwisy: m.in. Praca, Rozrywka, Warto przeczytać, Kultura, Muzyka, Studia, Sport, Stancje, Turystyka, dlaStudentki oraz dlaFaceta.

Wszystkie serwisy pełnią również rolę "studenckiego niezbędnika" dla tych, którzy dopiero wkraczają w społeczność akademicką. Baza uczelni, szkół podyplomowych i językowych, organizacji studenckich, kin, teatrów, ośrodków kultury, pubów, dyskotek, akademików, stołówek studenckich - wszystko to pozwala na odnalezienie się w nowym środowisku.

http://dlastudenta.pl

www.gadki.lublin.pl www.gadki.lublin.pl/aktualnosci wstecz