Artykuł zamieszczony w numerze 11 / VI 1997


Sławomir Król, Robert Wasilewski

World Music - muzyka wczoraj czy muzyka przyszłości?


Co to jest World Music ?

Sądzę, że pojęcie World Music (Muzyka Świata) powstało z potrzeby nazwania tego, co jest zbyt szerokie, by nadać mu jednoznaczną i precyzyjną formułę.

World Music ma szansę stać się dzisiaj jedną z płaszczyzn nie tylko muzycznego, ale i duchowego spotkania różnych światów

.

World Music jako koncepcja artystyczna, podobnie jak większość współczesnych zjawisk kulturowych, narodziła się w świecie bogatej Północy, ale swoje korzenie odnalazła w muzyce "starego świata"; w muzyce afrykańskiej, arabskiej, indyjskiej, aborygeńskiej, latynoamerykańskiej, itd. Czy dzisiaj kogokolwiek dziwią łączenia muzyki np. celtyckiej z elementami afro? Dwadzieścia lat temu była to tylko strefa wyobraźni.

Sądzę, że pojęcie World Music, jako zbyt szerokie do "medialnego skonsumowania", zacznie się dzielić na nowe pojęcia i zjawiska, ale gdzieś w przyszłości nazwa ta pozostanie jako początek wielkiego przełomu w historii muzyki nowego tysiąclecia.

Sławek Król

Z jednej strony łudzi ona pozornym bogactwem (nagrodę Grammy przydziela się w prawie stu kategoriach), z drugiej zaś, szeroki ocean muzyki kanalizuje w ściśle określone schematy, nie pozwalające wyjść poza wylansowane przez mass media mody.

Folk to nic innego, jak odnajdywanie własnych korzeni. Muzycy folkowi szukają tematów tradycyjnych, często studiują dawne techniki i sposoby interpretacji, rekonstruują instrumenty, lecz to tylko początek ich pracy. Warunkiem koniecznym jest tu twórcza postawa, odnalezienie samego siebie w łańcuchu tradycji. Odtwarzanie tematów tradycyjnych ściśle wiąże się z ich subiektywną interpretacją. Wczoraj szuka syntezy z Dzisiaj. Dlatego muzyka folk, choć sięga często głęboko w przeszłość, jest żywa i zrozumiała.

Nikogo dziś nie dziwi fakt łączenia gatunków muzycznych. Kiedy artyści decydują się skojarzyć różne kultury, mamy do czynienia z Muzyką Świata, dzieckiem naszych czasów - epoki "globalnej wioski". Dawniej można było mówić o wpływie jednej kultury na drugą (czasem był to efekt konfliktu militarnego), lub wzajemnych oddziaływań kultur sąsiadujących. W epoce łączności satelitarnej i Internetu niczym dziwnym nie będzie muzyka oparta np. na afrykańskim rytmie i europejskiej melodyce, gdzie obok siebie zabrzmią instrumenty andyjskie, hinduskie i aborygeńskie. I w tym miejscu otwiera się przed nami kolejna przestrzeń, tym razem otwarta w przyszłość. Folk i Muzyka Świata bowiem, to most łączący przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, łączący różne kultury, to również jedna z dróg odnalezienia siebie - nie tylko "tu i teraz", lecz również "wszędzie i zawsze".

Robert Wasilewski - "Folk Roll"



Więcej informacji o zjawiskach związanych z Folk i World Music, o zespołach, wydawnictwach i innych sytuacjach związanych z tą muzyką będziecie mogli uzyskać z katalogu "Folk Roll". Napiszcie na adres:

Folk Roll
ul. Pruszkowska 6b/14
02-118 Warszawa
tel. (0-22) 659-88-07
a uzyskacie możliwość regularnego otrzymywania informacji i zamawiania wybranych wydawnictw, często niedostępnych w sklepach muzycznych.

(Przedruk za "Wegetariańskim Światem", nr 5/97. "Folk Roll" będzie/jest wydawany w oparciu o firmę Folk Time; z niecierpliwością czekamy na możliwość szerszego zaprezentowania tego pisma na łamach "Gadek" - przyp. red.)