Artykuł zamieszczony w numerze 12 / VII 1997


II Festiwal "Muzyka w krajobrazie" Inowłódz'97

Jedyny w Polsce festiwal nurtu "ethno" i "psychedelic folk"
we wspaniałym krajobrazie Nadpilicza
- unikalne instrumenty, artystyczna alternatywa, warsztaty ekologiczne, ekskluzywne wydawnictwa i niezwykli wykonawcy!
17 - 20 lipca, 8 - 9, 11 - 23 sierpnia,
Inowłódz k/Tomaszowa Mazowieckiego.


Muzyka w krajobrazie Inowłódz'97

Druga edycja festiwalu daje szansę na rozwinięcie zapoczątkowanej w 1996 roku idei stworzenia niebanalnej imprezy osadzonej mocno w miejscowej przyrodzie i tradycji, a jednocześnie nawiązującej swobodny dialog z najciekawszymi poszukiwaniami nie nazwanego jeszcze dziś nurtu sztuki, który jest przejawem organicznej potrzeby kultywowania i chronienia naszych więzów z Ziemią. Dlatego też lokalność i zakorzenienie w "swojskim" krajobrazie nie jest przeszkodą, a stanowi konieczny warunek i atut w uczynieniu Festiwalu miejscem spotkań ludzi z wielu stron świata. Ulice wielkich miast i sale koncertowe są dziś bowiem podobne na całym świecie i jedyne, co broni naszej tożsamości i nie poddaje się unifikacji, to dzika przyroda i krajobraz rozpoznawany jako "własny".

Tak niezwykła formuła Festiwalu jest możliwa do zrealizowania dzięki licznym kontaktom artystycznym i zaangażowaniu muzyków grupy ATMAN, którzy od 20 lat wypracowują bardzo osobisty i w pełni oryginalny styl "muzyki Ziemi". Festiwal mógł zaistnieć także dzięki zrozumieniu, jakie wykazał Urząd Gminy Inowłódz dla szans promocji regionu stwarzanych poprzez organizację tego rodzaju cyklicznej imprezy.


Program ramowy

I. Część główna Festiwalu - 17-20 lipca (czwartek-niedziela)

Uroczyste otwarcie festiwalu - czwartek godz. 19.30 Koncerty grup muzycznych: Cosmic, Kangaroos (Niemcy), Naturtonmusik (Szwajcaria), Atman, Anna Nacher & Namta Crew, OBUH Sound, Dulcimer Solo Project, Asunta.

Koncerty odbywać się będą w Kościele Św. Idziego w Inowłodzu, dawnej Synagodze oraz na scenie plenerowej. Koncertom towarzyszyć będzie stała ekspozycja/kiermasz wydawnictw muzycznych sceny off (m.in. OBUH Records, FLY Music i inne) oraz autentycznych wyrobów rękodzieła ludowego z terenu Gmin Nadpilickich w dawnej synagodze w Inowłodzu.

Koncerty rozpoczynać się będą każdego dnia festiwalowego o zachodzie słońca (ok. 19.30), a w godzinach przedpołudniowych (piątek, sobota, niedziela) odbywać się będą warsztaty ekologiczne (prowadzone przez Stowarzyszenie "Pracownia Na Rzecz Wszystkich Istot") połączone z wycieczkami pieszymi po okolicy Inowłodza (dla wszystkich zainteresowanych, bezpłatnie).

Festiwalowi towarzyszyć będzie zlot rowerowy zorganizowany przy współpracy z ekologicznym ośrodkiem studenckim "Źródła" z Łodzi.

Koncerty festiwalowe będą rejestrowane i ich fragmenty zostaną wydane w formie kasety audio z bogatym opisem i dokumentacją fotograficzną w serii FLY Music.


II. Sierpniowe wieczory festiwalowe i "teatr w krajobrazie"

Koncert grupy Dominika Gawaro (Włochy) - 8 sierpnia (sobota)

Spotkania nadpilickie - wieczór poświęcony tradycji ludowej regionu oraz prezentacjom inicjatyw samorządowych, społecznych i ochroniarskich - 9 sierpnia.

"Teatr w krajobrazie" - plenerowe spektakle, happeningi i events Teatru TAQ i przyjaciół - 11-23 sierpnia.


Biuro organizacyjne II Festiwalu "MUZYKA W KRAJOBRAZIE":
"Pracownia", ul. Piastowska 5,
33-300 Nowy Sącz,
tel. (0-18) 41-10-47,
fax. (0-18) 41-24-58, 41-27-65
marek@pnrwi-ns.most.org.pl


Informacja o wykonawcach

ASUNTA - muzyczny projekt Sławomira Gołaszewskiego, etnozofa, muzyka, dziennikarza muzycznego - muzyka kontemplacyjna na instrumenty akustyczne (klarnet, harmonium i inne), niezwykłe, przestrzenne klimaty i wytchnienie dla zmęczonych zgiełkiem mediów. (Kaseta "Landscapes of Asunta" FLY 011)

ATMAN - grupa artystyczna pracująca od 20 lat nad własnymi formami muzyki akustycznej, realizująca własne projekty warsztatowe i muzyczne, posiada najbogatsze instrumentarium etniczne w Polsce, wzbudza duże zainteresowanie (także poza Polską) niekonwencjonalną syntezą tradycji muzycznych Azji i Europy z elementami psychedelic folk i ethno. (Kilka kaset, EP i CD w Polsce (ARS-2, FLY Music, OBUH), oraz MC, LP i CD - Niemcy, Norwegia, Włochy, USA.)

COSMIC KANGAROOS - grupa muzyczna z Duisburga (Niemcy) grająca muzykę określaną mianem "psychedelic folk", kultywującą klimaty interesujących dokonań wczesnych lat 60. Zespół ma na swym koncie starannie wydane płyty winylowe. Prowadzi także inne projekty, m.in. współuczestniczy w wydawaniu pisma środowiska alternatywy artystycznej "MY WAY".

DULCIMER SOLO Project - specjalny projekt grupy Atman skupiający się na solowo potraktowanych cymbałach polskich (dulcimer) i obejmujący program ukazujący różne konteksty kulturowe tego niezwykłego instrumentu (od Chin przez Persję do mickiewiczowskiego koncertu Jankiela). Marek Leszczyński zaprezentuje muzykę graną na zabytkowych, 170-letnich cymbałach polskich i kilku innych instrumentach pokrewnych (cymbały z Białorusi, tankele z Finlandii, cytry monochord z Wietnamu). (Będzie to pierwsza publiczna prezentacja Projektu obejmującego planowane wydawnictwo muzyczne i książkę.)

GRUPA DOMINIKA GAWARO - awangardowa formacja z Włoch, muzyka na wiele instrumentów akustycznych i elektrycznych z kręgu "psychedelic folk", z silnymi akcentami arabskimi i afrykańskimi. Grupie towarzyszy na koncertach afrykańska tancerka i śpiewaczka. (Różne formacje Dominika Gawaro są udokumentowane kasetami demo.)

ANNA NACHER & NAMTA CREW - autorka tekstów i muzyki do własnego programu "Tradycja", czerpiąca inspirację z muzyki euroazjatyckiej oraz awangardy rockowej pomiędzy Laurie Anderson a Patti Smith. Zespół towarzyszący Namta Crew tworzą m.in. muzycy grupy ATMAN. (Anna Nacher "Tradycja" FLY 012 MC, udział w nagraniach grupy Atman "Tradition" FLY 013, utwór na składankowym CD we Włoszech.)

NATURONMUSIK - niezwykłe duo ze Szwajcarii grające własne kompozycje na rzadkich instrumentach etnicznych (didjeridu z Australii i fujara ze Słowacji) w miejscach o naturalnej akustyce. Naturtonmusic zajmuje ważne miejsce na europejskiej scenie artystycznej muzyki akustycznej. (Naturtonmusic wydał dotąd 2 kasety audio, CD. Willi Grimm uczestniczył w nagraniach na CD podsumowującym poświęconym didjeridu na "Festiwal Dreamtime", jaki odbył się w 1996 r. w Szwajcarii.)

OBUH Sound - OBUH Records jest działającą od wielu lat, znaną w Polsce i na świecie niezależną oficyną wydawniczą specjalizującą się w muzyce eksperymentalnej i awangardowym nurcie inspirowanym folklorem. OBUH wydał dotąd kilkadziesiąt kaset i płyt, zawsze starannie opracowanych i wielu przypadkach unikalnie oprawionych plastycznie. Wydawnictwo to nie ma w Polsce konkurencji, a jego zasługi w promowaniu muzyki artystycznej są trudne do ocenienia zwłaszcza, że jest to jedna z niewielu rodzimych firm, która promuje ambitne dokonania polskiej sceny w Europie Zachodniej i USA. W barwach OBUH Records wystąpi formacja MORE EXPERIENCED grająca eksperymentalną muzykę z kręgu psychedelic rock. (More Experienced ma na swym koncie winylową płytę EP i przygotowuje nowe wydawnictwo dla OBUH Records.)

TEATR TERMINUS A QUO - ciągle zaskakujący inwencją weteran teatrów alternatywnych pokaże spektakle wpisane w naturalny krajobraz. TAQ operuje swobodnie emocjami i stawia na żywy, bezpośredni kontakt pomiędzy widzem i aktorem, proponując powrót do święta prawdziwego obcowania z tajemniczym obszarem intuicji. W realizacjach TAQ wielką rolę odgrywa naturalny dźwięk i muzyka. (TAQ brał udział w większości przeglądów i festiwali teatrów alternatywnych, realizuje od kilkunastu lat własny program warsztatowy, bierze udział w happeningach i zdarzeniach ulicznych, posiada bogatą dokumentację swojej działalności)


Biuro Organizacyjne zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w doborze wykonawców.

Słowniczek

PSYCHEDELIC (PSYCHODELICZNY) - "o stanie, samopoczuciu odznaczającym się głębokim spokojem, wzmożoną wrażliwością na przyjemne bodźce (...)" za Słownikiem Wyrazów Obcych PWN: "muzyka kontemplacyjna, pełna spokoju i siły, bazująca na swobodnej wyobraźni twórców często odnoszących się w jej tworzeniu do tradycyjnych rytuałów kultur całego świata".
ETHNO (ETNO) - nurt muzyczny wykorzystujący brzmienia muzyki ludowej i obrzędowej jako tworzywo dla nowych kompozycji muzycznych.
AMBIENT - elektroniczna muzyka "przestrzeni" wykorzystująca często inspiracje światem dzikiej przyrody i rdzennych kultur świata stosująca komputerowe techniki przetwarzania dźwięku i silnie związana z przekazem TV.
PRIMAL MUSIC - nurt sięgający do pierwotnych i uniwersalnych korzeni ludzkiej kultury muzycznej obecny w awangardowych poszukiwaniach jazzu, awangardy i muzyki współczesnej.
FOLK - muzyka ludowa określonej nacji np. folklor Aborygenów czy folklor Górali Zakopiańskich, oparta na konkretnej tradycji muzycznej, posiadająca swoiste cechy i instrumentarium, nazwa często mylnie lub nieprecyzyjnie stosowana.