Artykuł zamieszczony w numerze 12 / VII 1997
|
Powrót do strony głównej
|
Druga edycja festiwalu daje szansę na rozwinięcie zapoczątkowanej w 1996 roku idei stworzenia niebanalnej imprezy osadzonej mocno w miejscowej przyrodzie i tradycji, a jednocześnie nawiązującej swobodny dialog z najciekawszymi poszukiwaniami nie nazwanego jeszcze dziś nurtu sztuki, który jest przejawem organicznej potrzeby kultywowania i chronienia naszych więzów z Ziemią. Dlatego też lokalność i zakorzenienie w "swojskim" krajobrazie nie jest przeszkodą, a stanowi konieczny warunek i atut w uczynieniu Festiwalu miejscem spotkań ludzi z wielu stron świata. Ulice wielkich miast i sale koncertowe są dziś bowiem podobne na całym świecie i jedyne, co broni naszej tożsamości i nie poddaje się unifikacji, to dzika przyroda i krajobraz rozpoznawany jako "własny".
Tak niezwykła formuła Festiwalu jest możliwa do zrealizowania dzięki licznym kontaktom artystycznym i zaangażowaniu muzyków grupy ATMAN, którzy od 20 lat wypracowują bardzo osobisty i w pełni oryginalny styl "muzyki Ziemi". Festiwal mógł zaistnieć także dzięki zrozumieniu, jakie wykazał Urząd Gminy Inowłódz dla szans promocji regionu stwarzanych poprzez organizację tego rodzaju cyklicznej imprezy.
Uroczyste otwarcie festiwalu - czwartek godz. 19.30 Koncerty grup muzycznych: Cosmic, Kangaroos (Niemcy), Naturtonmusik (Szwajcaria), Atman, Anna Nacher & Namta Crew, OBUH Sound, Dulcimer Solo Project, Asunta.
Koncerty odbywać się będą w Kościele Św. Idziego w Inowłodzu, dawnej Synagodze oraz na scenie plenerowej. Koncertom towarzyszyć będzie stała ekspozycja/kiermasz wydawnictw muzycznych sceny off (m.in. OBUH Records, FLY Music i inne) oraz autentycznych wyrobów rękodzieła ludowego z terenu Gmin Nadpilickich w dawnej synagodze w Inowłodzu.
Koncerty rozpoczynać się będą każdego dnia festiwalowego o zachodzie słońca (ok. 19.30), a w godzinach przedpołudniowych (piątek, sobota, niedziela) odbywać się będą warsztaty ekologiczne (prowadzone przez Stowarzyszenie "Pracownia Na Rzecz Wszystkich Istot") połączone z wycieczkami pieszymi po okolicy Inowłodza (dla wszystkich zainteresowanych, bezpłatnie).
Festiwalowi towarzyszyć będzie zlot rowerowy zorganizowany przy współpracy z ekologicznym ośrodkiem studenckim "Źródła" z Łodzi.
Koncerty festiwalowe będą rejestrowane i ich fragmenty zostaną wydane w formie kasety audio z bogatym opisem i dokumentacją fotograficzną w serii FLY Music.
Koncert grupy Dominika Gawaro (Włochy) - 8 sierpnia (sobota)
Spotkania nadpilickie - wieczór poświęcony tradycji ludowej regionu oraz prezentacjom inicjatyw samorządowych, społecznych i ochroniarskich - 9 sierpnia.
"Teatr w krajobrazie" - plenerowe spektakle, happeningi i events Teatru TAQ i przyjaciół - 11-23 sierpnia.
ASUNTA - muzyczny projekt Sławomira Gołaszewskiego, etnozofa, muzyka, dziennikarza muzycznego - muzyka kontemplacyjna na instrumenty akustyczne (klarnet, harmonium i inne), niezwykłe, przestrzenne klimaty i wytchnienie dla zmęczonych zgiełkiem mediów. (Kaseta "Landscapes of Asunta" FLY 011)
ATMAN - grupa artystyczna pracująca od 20 lat nad własnymi formami muzyki akustycznej, realizująca własne projekty warsztatowe i muzyczne, posiada najbogatsze instrumentarium etniczne w Polsce, wzbudza duże zainteresowanie (także poza Polską) niekonwencjonalną syntezą tradycji muzycznych Azji i Europy z elementami psychedelic folk i ethno. (Kilka kaset, EP i CD w Polsce (ARS-2, FLY Music, OBUH), oraz MC, LP i CD - Niemcy, Norwegia, Włochy, USA.)
COSMIC KANGAROOS - grupa muzyczna z Duisburga (Niemcy) grająca muzykę określaną mianem "psychedelic folk", kultywującą klimaty interesujących dokonań wczesnych lat 60. Zespół ma na swym koncie starannie wydane płyty winylowe. Prowadzi także inne projekty, m.in. współuczestniczy w wydawaniu pisma środowiska alternatywy artystycznej "MY WAY".
DULCIMER SOLO Project - specjalny projekt grupy Atman skupiający się na solowo potraktowanych cymbałach polskich (dulcimer) i obejmujący program ukazujący różne konteksty kulturowe tego niezwykłego instrumentu (od Chin przez Persję do mickiewiczowskiego koncertu Jankiela). Marek Leszczyński zaprezentuje muzykę graną na zabytkowych, 170-letnich cymbałach polskich i kilku innych instrumentach pokrewnych (cymbały z Białorusi, tankele z Finlandii, cytry monochord z Wietnamu). (Będzie to pierwsza publiczna prezentacja Projektu obejmującego planowane wydawnictwo muzyczne i książkę.)
GRUPA DOMINIKA GAWARO - awangardowa formacja z Włoch, muzyka na wiele instrumentów akustycznych i elektrycznych z kręgu "psychedelic folk", z silnymi akcentami arabskimi i afrykańskimi. Grupie towarzyszy na koncertach afrykańska tancerka i śpiewaczka. (Różne formacje Dominika Gawaro są udokumentowane kasetami demo.)
ANNA NACHER & NAMTA CREW - autorka tekstów i muzyki do własnego programu "Tradycja", czerpiąca inspirację z muzyki euroazjatyckiej oraz awangardy rockowej pomiędzy Laurie Anderson a Patti Smith. Zespół towarzyszący Namta Crew tworzą m.in. muzycy grupy ATMAN. (Anna Nacher "Tradycja" FLY 012 MC, udział w nagraniach grupy Atman "Tradition" FLY 013, utwór na składankowym CD we Włoszech.)
NATURONMUSIK - niezwykłe duo ze Szwajcarii grające własne kompozycje na rzadkich instrumentach etnicznych (didjeridu z Australii i fujara ze Słowacji) w miejscach o naturalnej akustyce. Naturtonmusic zajmuje ważne miejsce na europejskiej scenie artystycznej muzyki akustycznej. (Naturtonmusic wydał dotąd 2 kasety audio, CD. Willi Grimm uczestniczył w nagraniach na CD podsumowującym poświęconym didjeridu na "Festiwal Dreamtime", jaki odbył się w 1996 r. w Szwajcarii.)
OBUH Sound - OBUH Records jest działającą od wielu lat, znaną w Polsce i na świecie niezależną oficyną wydawniczą specjalizującą się w muzyce eksperymentalnej i awangardowym nurcie inspirowanym folklorem. OBUH wydał dotąd kilkadziesiąt kaset i płyt, zawsze starannie opracowanych i wielu przypadkach unikalnie oprawionych plastycznie. Wydawnictwo to nie ma w Polsce konkurencji, a jego zasługi w promowaniu muzyki artystycznej są trudne do ocenienia zwłaszcza, że jest to jedna z niewielu rodzimych firm, która promuje ambitne dokonania polskiej sceny w Europie Zachodniej i USA. W barwach OBUH Records wystąpi formacja MORE EXPERIENCED grająca eksperymentalną muzykę z kręgu psychedelic rock. (More Experienced ma na swym koncie winylową płytę EP i przygotowuje nowe wydawnictwo dla OBUH Records.)
TEATR TERMINUS A QUO - ciągle zaskakujący inwencją weteran teatrów alternatywnych pokaże spektakle wpisane w naturalny krajobraz. TAQ operuje swobodnie emocjami i stawia na żywy, bezpośredni kontakt pomiędzy widzem i aktorem, proponując powrót do święta prawdziwego obcowania z tajemniczym obszarem intuicji. W realizacjach TAQ wielką rolę odgrywa naturalny dźwięk i muzyka. (TAQ brał udział w większości przeglądów i festiwali teatrów alternatywnych, realizuje od kilkunastu lat własny program warsztatowy, bierze udział w happeningach i zdarzeniach ulicznych, posiada bogatą dokumentację swojej działalności)