Mikołajki Folkowe '98
Kolejny - w tym roku już ósmy - Festiwal Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" zbliża się wielkimi krokami...
Ideą tej imprezy była od początku prezentacja kultury ludowej i jej twórczych interpretacji w sposób nowy, nieschematyczny i zrozumiały dla współczesnego odbiorcy. Dlatego na scenie festiwalowej pojawiali się uznani wykonawcy - gwiazdy i legendy muzyki folk. Dlatego też "Mikołajkom" zawsze towarzyszyły konferencje, wystawy fotografii i rzemiosła, warsztaty muzyczne i taneczne, a niekiedy też seanse filmowe.
Ogromną rolę w zamyśle festiwalu odgrywa jego funkcja animacyjna, kreująca nowe formy działalności, integrująca środowisko folkowe.
Jednym z pomysłów wcielających w życie ten zamysł było stworzenie w roku 1993 "Sceny otwartej", czyli konkursu dla amatorów i debiutantów, którzy grają muzykę inspirowaną folklorem różnych stron świata. W tej chwili "Scena otwarta" ma rangę najstarszego w Polsce i bardzo prestiżowego konkursu. To w nim swe pierwsze kroki stawiali tacy wykonawcy jak: "Chudoba", "Matragona", "Rivendell", Ania Kiełbusiewicz, "Kapela ze wsi" czy "Się Gra".
Po sukcesie "Sceny otwartej" przyszedł czas, aby bliżej zainteresować się fonografią folkową - która stale rozwija się lecz pozostaje w cieniu produkcji wielkich wytwórni. Tym bardziej, że w bieżącym roku ukazało się sporo nowości.
Stąd pomysł na kolejny konkurs - Folkowy Fonogram Roku. Ma on wyłonić najlepszą płytę lub kasetę 1998 roku, na której nagrano muzykę inspirowaną folklorem. Tytuł najlepszego fonogramu przyzna jury złożone z wybitnych znawców muzyki ludowej i folkowej - naukowców, muzyków, dziennikarzy.
Jest to - naszym zdaniem - sposób na popularyzację folku na szerszą skalę.
REGULAMIN KONKURSU "SCENA OTWARTA"
VIII FESTIWALU MUZYKI LUDOWEJ
- VIII Festiwal Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" jest organizowany przez Orkiestrę Świętego Mikołaja. Celem Festiwalu jest prezentacja muzyki ludowej z całego świata, a szczególnie sposobów jej twórczej interpretacji i swobodnych przekształceń odbiegających od dotychczasowych schematów.
- Festiwal odbędzie się w dniach 10-13 XII 1998 r. w Sali Widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" w Lublinie, ul. Radziszewskiego 16.
- W konkursie "Scena Otwarta" (10 XII) mogą brać udział wykonawcy indywidualni oraz zespoły liczące do 12 osób.
- Wykonawcy winni zaprezentować program inspirowany twórczością ludową dowolnego kraju i regionu. Czas prezentacji nie może przekroczyć 15 min.
- Zgłoszenie do konkursu zawierające :
- wypełnioną kartę (wg wzoru),
- kasetę magnetofonową z nagraniem programu konkursowego należy przesłać w terminie do dnia 25 XI na adres Organizatorów z dopiskiem "Mikołajki Folkowe".
Na podstawie nadesłanych zgłoszeń Komitet Organizacyjny dokona kwalifikacji wykonawców do udziału w konkursie. Zakwalifikowani wykonawcy zostaną powiadomieni listownie w terminie do 1 XII1998 r.
- Do oceny wykonawców biorących udział w konkursie zostanie powołane jury, w skład którego wejdą wybitni znawcy muzyki folkowej i folkloru. Ocena prowadzona będzie ze szczególnym zwróceniem uwagi na :
- dobór repertuaru, jego oryginalność i wartość,
- interpretację (szczególny nacisk zostanie położony na opracowania odbiegające od dotychczasowych wzorów i schematów),
- ogólny wyraz artystyczny.
Dla najciekawszych prezentacji jury przyzna nagrody. Wysokość i forma nagród uzależniona jest od środków zgromadzonych przez organizatorów. Decyzje jury są ostateczne.
- Uczestnicy konkursu zobowiązani są do nieodpłatnego udziału w koncercie pozakonkursowym i innych koncertach festiwalowych, także rejestrowanych przez radio i TV. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo własności wszelkich nagrań dokonanych w czasie Festiwalu oraz wykorzystania ich do wydawnictw fonograficznych.
- Organizatorzy zapewniają uczestnikom konkursu :
- nocleg (prosimy wziąć śpiwór),
- bezpłatny wstęp na koncert "Scena Otwarta) oraz, laureatom konkursu, bezpłatny wstęp na Koncert Główny w sobotę.
Organizatorzy nie zapewniają zwrotu kosztów przejazdów.
- Prawo do interpretacji, jak również ewentualnych odstępstw od niniejszego regulaminu przysługuje wyłącznie Komitetowi Organizacyjnemu Festiwalu.

REGULAMIN KONKURSU NA
"FOLKOWY FONOGRAM ROKU 1998"
- Konkurs jest inicjatywą organizatorów Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe". Jego celem jest promocja krajowych wydawnictw fonograficznych prezentujących muzykę folk.
- W konkursie mogą uczestniczyć zespoły, które działają w Polsce.
- Przez fonogram folkowy rozumiemy nagranie w formie płyty kompaktowej, kasety magnetofonowej lub płyty gramofonowej.
- Przedmiotem oceny jurorów będzie ogólny poziom artystyczny zaprezentowanej na fonogramie muzyki. Inne elementy w ocenie to: dobór i oryginalność repertuaru, jakość techniczna nagrań oraz pomysł, poziom merytoryczny i edytorski okładki fonogramu. Termin "folkowy" pragniemy rozumieć jak najszerzej pozostając jednak na stanowisku, że muzyka tak określana powinna zawierać odniesienia do folkloru oraz stanowić jego twórczą interpretację.
- Warunkiem zgłoszenia jest przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeń i jedenastu egzemplarzy fonogramu biorącego udział w konkursie.
- O tym czy dany fonogram może ubiegać się o tytuł "Folkowego Fonogramu Roku" decyduje data jego pierwszego wydania ( nie zależy od daty nagrania materiału). Musi ona zawierać się w terminie 01.11.1997 - 31.10.1998.
- Fonogram zgłasza zespół lub wydawca.
- Wysłanie zgłoszenia jest równoważne z zarezerwowaniem przez zespół terminu 12.12.1998 (piątek) na ewentualny występ na scenie festiwalu "Mikołajki Folkowe 98"
- Organizatorzy zobowiązują się przekazać komplet fonogramów jurorom. Skład jury przedstawimy do 15.10.1998.
- Ogłoszenie wstępnych wyników pracy jurorów nastąpi w dniu 15.11.1998r. Wyłonione zostaną wtedy trzy zespoły, które będą zaproszone do koncertu finałowego.
- W czasie tego koncertu ogłoszony zostanie zwycięzca konkursu i nadany jednemu fonogramowi tytuł "Folkowego Fonogramu Roku 1998". Organizatorzy czynią starania, aby tytuł ten wiązał się z nagrodą pieniężną.
- Udział w koncercie finałowym będzie przez organizatorów honorowany zgodnie z deklaracją ceny występu zespołu podaną na formularzu zgłoszeń. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo negocjacji tej ceny.
- Organizatorzy zobowiązują się do umieszczenia opisu wszystkich zgłoszonych fonogramów w folderze festiwalowym oraz w Biuletynie Folkowym "Gadki z Chatki". Informacje o zwycięzcach konkursu podane zostaną we wszystkich materiałach opisujących tegoroczną edycję festiwalu.
- Zespół lub wydawca zwycięskiego fonogramu uzyskuje prawo do umieszczania na swoim wydawnictwie nadruku z napisem: "Folkowy Fonogram Roku 1998" lub "Folkowa płyta (kaseta) roku 1998".
- Prawo do ostatecznej interpretacji niniejszego regulaminu oraz rozstrzygania kwestii spornych związanych z konkursem zastrzega sobie Komitet Organizacyjny VIII Festiwalu Muzyki Ludowej "Folkowe Mikołajki'98"
ADRES ORGANIZATORÓW:
ORKIESTRA ŚW. MIKOŁAJA
ACK UMCS "CHATKA ŻAKA"
ul. Radziszewskiego 16
20-031 LUBLIN
tel/fax: (0-81) 533-32-01 w.14
fax: (0-81)537-51-02, 533-36-69
e-mail: MIKOLAJE@KLIO.UMCS.LUBLIN.PL
W ramach Festiwalu organizowane są również prezentacje wyrobów rękodzielniczych (rzeźba, haft, tkanina, malarstwo, ceramika).
Zapraszamy do udziału, informacje u Organizatorów.