Artykuł zamieszczony w numerze 26 / 1999/2000


Sławomir Engelking

Lud w Las Vegas


Ciechocińskie radio Las Vegas

Już od roku w prywatnym radiu Las Vegas w Ciechocinku gości audycja prezentująca muzykę świata oraz przedstawiająca zespoły i ludzi związanych z szeroko rozumianą sceną niezależną, w tym przede wszystkim ruchem folkowym w Polsce.

Program o nazwie VOX POPULI trwający z założenia 40 minut szybko zyskał sobie duże grono słuchaczy. Dzięki ich pozytywnej reakcji oraz przychylności prezesa, Janusza Ceglewskiego, audycja została rozbudowana do pełnych dwóch godzin.

W jej ramach pojawiła się lista ulubionych piosenek słuchaczy "I PO ŚCIANACH" poświęcona polskim zespołom, w twórczości których pojawia się rys etniczny. Są to grupy wykonujące tak różne gatunki jak: folk, reggae, jazz, awangardę, a nawet muzykę eksperymentalną i współczesne brzmienia syntetyczne.

I tak np., w grudniowym wydaniu listy, obok Kwartetu Jorgi, Orkiestry Golców, Trebuniów - Tutków i Kinior Future Sound słuchacze wybrali reggae'owe Izrael, R.A.P., O.N.Z., a także hip-hopowy Koli. Dzięki tak nietypowym zestawieniom, ruch folkowy powiększa się o grono nowych zwolenników, dotąd preferujących odmienne gatunki. Potwierdza również fakt, że muzyka źródeł inspiruje i łączy wielu artystów z różnych scen muzycznych.


CO W RADIU PISZCZY?


Pierwsza godzina audycji "VOX POPULI" poświęcona jest zwykle nowym zespołom, aktualnym wydawnictwom, rozmowom z artystami i ze słuchaczami, którzy wyrażają swoje opinie, a także zadają gościom pytania oraz głosują na zespoły ( - max. 5 wotów).

Stałym elementem jest również tzw. "szwedzki stół" w ramach którego prezentowane są zespoły skandynawskie i ich muzyka.

Raz w miesiącu w studiu gości Dariusz Obiała, znany też jako "Irlandzki łącznik"- specjalista od muzyki celtyckiej i bretońskiej.

O bractwach rycerskich i muzyce dawnej opowiada Jacek Przybylski związany z bydgoską sceną muzyczną.

Prawie stałym gościem każdego wydania programu jest Krzysztof Czajka z Towarzystwa Przyjaciół Ciechocinka, animator niezależnych działań artystycznych, współorganizator lipcowej "Gali - Folkowe Tężniopolis", w ramach corocznych "Spotkań z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej". Wraz z przyjaciółmi (m.in. Katarzyną Nawrocką, Pawłem "Kanar" Kanasiem) informują o wszelkich niezależnych poczynaniach w okolicy.


GŁOS LUDU


Jednak najważniejsi są słuchacze. To oni typują swoich faworytów, wyrażają opinie, służą informacjami, recenzują koncerty, wreszcie biorą udział w licznych konkursach.

Dzięki przychylności zespołów, autorzy programu dysponują zawsze aktualnymi nagraniami muzycznymi, które nieraz są nagrodami konkursowymi (m.in. "Orkiestry Św. Mikołaja", "Kapeli ze Wsi Warszawa", "Orkiestry Na Zdrowie" czy "Trebuniów - Tutków").

Organizatorzy wielu imprez, "Mikołajków Folkowych", "Nowej Tradycji", "Folk Fiesty", czy Festiwalu "Na Pograniczach" i innych, służą pełną informacją, a niekiedy nawet zaproszeniami dla słuchaczy.

Należy dodać, że poza audycją, Radio L.V. często prezentuje muzykę folkową, a także realizuje specjalne wydania "VOX POPULI", kiedy ma miejsce w Polsce mały koncert, jak "Ludyczna Toruniada" w klubie Miś w Toruniu czy duży festiwal, np. "Folkowe Tężniopolis" w Ciechocinku, "Muzyczne Drogi Europy" w Sopocie czy lubelskie "Mikołajki Folkowe". Tworzone jest wtedy specjalne Studio Festiwalowe - w relacjach "na żywo" słuchacze informowani są o przebiegu imprezy, a do studia zapraszani są artyści i organizatorzy.


GOŚĆ W DOM


Od początku w programie "VOX POPULI" z przyjemnością biorą udział muzycy, artyści i twórcy ludowi. Nieraz bezinteresownie przyjeżdżają do Ciechocinka z najodleglejszych stron i dzielą się własnymi wrażeniami, spostrzeżeniami, dokonaniami i przede wszystkim ulubioną muzyką.

I tak wydania VOX POPULI nie raz już uświetniali przedstawiciele; Kapeli "Bachorne Kujawy Stare", "Kujawioków", "Orkiestry Na Zdrowie", "Kapeli ze Wsi Warszawa", "Orkiestry Św. Mikołaja", "Viva Flamenco", "Przylądka Starej Pieśni", "Pole Chońki", "Dud Juliana", "Starej Lipy", "Wału Kardana", "LSM Sound Systemu", "Bractwa Wianków Samagri" i innych. W programie gościli znamienici dziennikarze prasy, radia i telewizji, a także przedstawiciele niezależnych firm fonograficznych i dystrybucyjnych.

Podczas lipcowego wydania Studia Festiwalowego w czasie III Festiwalu Piosenki i Kultury Romów, gościem specjalnym był dyrektor choreografii Teatru Narodowego w Sztokholmie, Władysław Iszkiewicz, założyciel i kierownik artystyczny legendarnego zespołu cygańskiego, "Roma".


BATYSKAF TRANSMUZYKUS


Popularność jaką zdobyła wśród ludzi w bardzo różnym wieku, audycja "VOX POPULI" pomogło stworzyć fundamenty pod zupełnie nową i nieznaną w tym regionie - zdominowanym przez disco polo, kulturę. Program zyskał stałych słuchaczy, aktywnie uczestniczących w wielu przedsięwzięciach. Spontanicznie powstało środowisko ludzi preferujących folk nie tylko jako muzykę, ale i sposób spędzania wolnego czasu.

Na początku listopada, dzięki pani Elżbiecie Pietrzykowskiej - organizatorce wielu imprez kulturalnych, otwarto w centrum Ciechocinka, w Galerii "Eliana" stoisko z muzyką świata oraz wydawnictwami folkowymi. Reklama na głównej ulicy miasta głosi; "ELIANA - Jedyna na Kujawach Galeria z Muzyką Świata". W Toruniu swoje podwoje dla tego typu muzyki otworzył Klub "Miś" na Starówce. Ostatnio trwają rozmowy z przedstawicielami prestiżowego studenckiego Klubu "Od Nowa", gdzie już na początku roku zapowiada się wiele imprez o charakterze etnicznym. Podobnie w okolicznych miastach - Raciążku, Golubiu-Dobrzyniu (gdzie od lat w lipcu organizowany jest międzynarodowy zlot i turniej bractw rycerskich), Aleksandrowie Kujawskim, Bydgoszczy, Włocławku.

O fenomenie folkowym obszernie donosił ciechociński biuletyn "Zdrój", (nr.6/98/ sierpień 1999 r.). W artykule "Folkowe Tężniopolis" autorzy zauważali, że Ciechocinek stał się kujawską stolicą muzyki etnicznej. Wyrażali przy tym nadzieję, że ta "najwartościowsza propozycja kulturalna końca wieku stanie się skutecznym antidotum na miałkość popkultury".

Wreszcie niezależna agencja badania mediów regionalnych "Terra Incognita" z Torunia uznała "VOX POPULI" za "najciekawszą audycję radiową wśród rozgłośni prywatnych". Wedle ich szacunków program ten, pod względem słuchalności, ze wszystkich propozycji Radia L.V. uplasował się na drugim miejscu, po audycji "Lista Disco Polo".

Autorom "VOX POPULI" pomogło to w tworzeniu nowego programu, poświęconemu tym razem muzyce współczesnej inspirowanej kulturami różnych nacji, ale bezpośrednio nie związanej z kręgiem world music. Audycja "BATYSKAF TRANSMUZYKUS" ma być nadawana również co dwa tygodnie, ale o niej już następnym razem.

VOX POPULI transmitowany jest co dwa tygodnie, zawsze w piątki, w godz. 16-18.