Artykuł zamieszczony w numerze 26 / 1999/2000
|
Powrót do strony głównej
|
Kapela klezmerska, jak siebie nazywają zawiązała się w 1996 r. jesienią w Lublinie. W skład kwartetu wchodzą: Tomasz Rokosz - gitary, mandolina, śpiew. Jarosław Adamow - klarnet, darabuka, lira korbowa, instrumenty perkusyjne, śpiew. Bartłomiej Stańczyk - akordeon, kapsluwa krzczonowskaa, śpiew. Bogdan Bracha - skrzypce, sopiłki, kawal, klarnet pasterski, śpiew. Muzyka jaką grają wywodzi się z terenu między Bałkanami a Bałtykiem, przepojona jest fascynacją kulturą europejską Na płycie znajduje 13 utworów ,a każdy z nich ma inny rodowód. Umieszczone są tu kompozycje, które można by nazwać wyprawami muzycznymi po:Bułgarii, Serbii, Podlasiu, Zamościu , Lublinie ... Mają też melodie związane z kulturą żydowską i cygańską. Słuchając tej muzyki nasuwa się nieodparcie myśl, jakże do niej jest daleko a jednocześnie tak blisko. Dzięki Się Gra możemy odkryć na nowo świat, który częściowo został zapomniany. Uważam, że to przedsięwzięcie ma wymiar kulturowy, ponieważ dopisuje dalszą historię muzyki. W ich wykonaniu utwory dostają nowego blasku dzięki ciekawej grze muzyków oraz interesującym aranżacjom i co najważniejsze, ta muzyka wzrusza, bawi, po prostu żyje. Największe wrażenie z robi na mnie "Oberek". Dla tego jednego utworu warto mieć płytę - rewelacja. Tak "zakręconego" oberka to ja jeszcze nie słyszałem. Właściwie tak trudno opisać tą wielowątkową płytę. Bo zachwyca bułgarskie "Od koga pravo", którym rozpoczyna się płyta. Muzycy dają tu popis radosnego grania. Akordeon, klarnet, sopiłki, gitara -cztery instrumenty, a jak bogato to brzmi. Piękne solówki instrumentów na tle kapeli oraz ciekawe granie zespołowe . Po prostu, nogi same rwą się do tańca. Podobnie trzeba by pisać o "Kolędzie wiosennej". Przy czym utwór ten jest połączeniem melodii huculskich i pieśni, która pochodzi z Podlasia i towarzyszącej niegdyś wiosennemu kolędowaniu. W ten sam sposób można by omawiać pozostałe utwory. Ale, czy na kartce papieru można oddać urodę tej płyty?
Podsumowując -jak Się Gra, tak Się Słucha. A tę płytę równie dobrze się słucha, jak ogląda ze względu na interesującą okładkę.
Gdyby ktoś chciał więcej się dowiedzieć o kapeli Się Gra może zajrzeć do internetu pod adres: http://elektron.pol.lublin.pl./users/stanczyk
Płytę można nabyć w salonach EMPiKu, kontaktować się z wydawcą, lub zamówić u "źródła".